Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 535/18
Administracyjne postępowanie; Wodne prawo
Dnia 7 sierpnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda -Lenczewska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2018 roku sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego 1) uchyla zaskarżone postanowienie; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego J. P. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. a.bł.
Uzasadnienie
Postanowieniem z [...] r., nr[...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 w zw. z art. 105 § 1, art. 126 i art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.) - w skrócie: "k.p.a." - po rozpatrzeniu zażalenia J. P. na postanowienie Starosty [...] z [...] r., znak:[...], odmawiające wznowienia postępowania w sprawie ustalenia linii brzegu rzeki P. B., zakończonego decyzją ostateczną Starosty Powiatu [...] z [...] r., znak: [...], umarzyło postępowanie zażaleniowe.
W oparciu o brzmienie art. 105 § 1, art. 126, art. 144 i art. 138 § 1 pkt 3 k.p.a. Kolegium wyjaśniło, że sprawa administracyjna jest bezprzedmiotowa wtedy, gdy nie ma materialnoprawnych podstaw do władczej, w formie decyzji administracyjnej, ingerencji organu administracyjnego. Wówczas jakiekolwiek rozstrzygnięcie merytoryczne pozytywne, czy negatywne staje się prawnie niedopuszczalne. Przy czym bezprzedmiotowym może być postępowanie zarówno z powodu braku przedmiotu faktycznego do rozpatrzenia sprawy, jak również z powodu braku podstawy prawnej do wydania decyzji w zakresie żądania wnioskodawcy.