Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. I SA/Wr 477/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie sędzia WSA Piotr Kieres (sprawozdawca), sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 lipca 2018 r. sprawy ze skargi: A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Strony skarżącej kwotę: 457,00 zł. (słownie: czterystu pięćdziesięciu siedmiu złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A (dalej również jako: Wnioskodawca, Strona skarżąca, Skarżąca, Spółka) jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z [...] lutego 2018 r. nr [...] wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także jako: organ interpretujący, organ) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Organ interpretujący nie podzielił stanowiska Spółki odnośnie zdarzenia przyszłego, co do możliwości zastosowania w przedstawionym przez Nią stanie faktycznym podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia - honorarium należnego zatrudnianym przez Skarżącą [...].

W przedstawionym przez Stronę skarżącą we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego stanie faktycznym wskazano, iż efektem pracy zatrudnionych przez Spółkę - na stanowisku programisty - osób jest powstanie utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca jako płatnik zamierza wdrożyć politykę wynagradzania pracowników - twórców, której głównym elementem jest przenoszenie na Spółkę - pracodawcę autorskich praw majątkowych do stworzonych w ramach stosunku pracy [...], w zamian za honorarium autorskie i zastosowanie do tegoż honorarium autorskiego kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 % zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - dalej jako u.p.d.o.f.. Elementem polityki wynagradzania twórców będzie wyodrębnienie proporcji procentowego wynagrodzenia - honorarium autorskiego w ramach przysługującego wynagrodzenia ogólnego. Wysokość honorarium będzie ustalana indywidulanie w odniesieniu do każdego pracownika i zostanie uwzględniona w indywidualnych umowach o pracę. Spółka wskazuje również, że honorarium zostanie obliczone w oparciu o czas przeznaczony na pracę twórczą, a w karcie wynagrodzeń takiego pracownika - twórcy wskazane zostaną wynagrodzenie zasadnicze w ramach którego wyodrębniona zostanie część wynagrodzenia stanowiąca honorarium autorskie z tytułu przeniesienia na pracodawcę praw majątkowych do utworu. Polityka wynagrodzenia pracowników - twórców uzależniać będzie wypłatę honorarium autorskiego od spełnienia czterech warunków:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00