Postanowienie WSA w Szczecinie z dnia 4 lipca 2018 r., sygn. I SA/Sz 218/18
Prawo pomocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.) w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 lipca po rozpoznaniu 2018 r. sprzeciwu "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] od postanowienia starszego referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia [...] r. o odmowie przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w sprawie podatku od nieruchomości za 2010 r. p o s t a n a w i a: utrzymać zaskarżone postanowienie w mocy.
Uzasadnienie
Sygn. akt I SA/Sz [...]
U Z A S A D N I E N I E
W związku ze skargą na wyżej powołaną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, "[...]" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w [...] złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy
w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
We wniosku skarżąca Spółka podała, że nie posiada żadnego majątku i tym samym przychodów, ani środków finansowych, które pozwoliłoby pokryć koszty sądowe.
Skarżąca Spółka wyjaśniła, że jedyna nieruchomość w postaci działek nr [...] [...] została zbyta w 2010 roku, aby w ten sposób zwolnić Spółkę z długu, wynikającego z zawartej umowy pożyczki. Spółka wyjaśniła, że na skutek działania Gminy L. zajęta została bowiem cała wierzytelność Spółki w postaci czynszu dzierżawnego za wynajem ww. nieruchomości. To spowodowało całkowity paraliż Spółki, ponieważ wystawienie faktury pociągało za sobą obowiązek zapłaty podatku VAT i dochodowego. Spółka nie otrzymując środków wynikających z faktury nie miała możliwości regulowania zobowiązań podatkowych i innych wynikających z jej działalności. Sprawiłoby to narastanie dalszych zobowiązań w tym i podatku od nieruchomości - genezy niniejszego postępowania. Aby temu zapobiec należało sprzedać nieruchomość, ponieważ w ten sposób odpadły zobowiązania wynikające z faktury (podatek VAT i dochodowy) jak i podatek od nieruchomości. Dodatkowo, zbycie nieruchomości spowodowało zwolnienie Spółki długu z tytułu zaciągniętej pożyczki. Brak możliwości działania Spółki spowodował jej zawieszenie.