Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. II SA/Sz 548/18

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 lipca 2018 r. sprawy ze skargi Prokuratora [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wynagrodzenia za dozór pojazdów uchyla zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości postanowienie Starosty [...] z dnia [...] r., odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku Z. S. w przedmiocie przyznania wynagrodzenia za dozór pojazdu m-ki O. nr rej. [...], za okres od dnia 28 listopada 2004 r. do dnia 4 listopada 2014 r., i orzekło o zwrocie wniosku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 21 października 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 458/15 uchylił ww. postanowienia. Sąd wyjaśnił między innymi, że ustawa - Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wskazuje starostę jako organ wydający decyzje w sprawie kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów usuniętych z drogi i stąd to starosta jako organ powinien orzekać o kosztach usunięcia pojazdu z drogi i jego przechowania. Starosta [...] nie występował do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu, jednak równocześnie nie kwestionował konieczności poniesienia kosztów jego usunięcia i przechowania co do zasady, uznał jednak, że przyznanie kosztów jest niemożliwe, z uwagi na to, że powiat nie stał się właścicielem pojazdu na mocy orzeczenia sądu.

Postanowieniem z dnia [...] r. Starosta [...] odmówił przyznania wynagrodzenia za dozór przedmiotowego pojazdu, a organ odwoławczy postanowieniem z dnia [...] r. numer [...] uchylił w całości ww. wymienione postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Organ wskazał, że obowiązkiem Starosty [...] jest wystąpienie do sądu cywilnego z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz Powiatu [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00