Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 23 lipca 2018 r., sygn. II SA/Gd 340/18

Zawieszenie/podjęcie postępowania

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A spółki prawa holenderskiego z siedzibą w H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 kwietnia 2018 r., sygn. akt [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia postanawia: na podstawie art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) zawiesić postępowanie sądowoadministracyjne.

Uzasadnienie

A. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 kwietnia 2018 r., sygn. akt [..], którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 22 marca 2017 r., nr [..] o odmowie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Farma wiatrowa.

Podstawą prawną wydania zaskarżonej decyzji były m.in. przepisy art. 3, art. 4, art. 6, art. 7 oraz art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tj. Dz. U 961 z 2016 r., poz.) dalej jako u.i.e.w. Rozpoznając sprawę organy stwierdziły, że biorąc pod uwagę lokalizację i parametry techniczne elektrowni wiatrowych wskazanych w sporządzonym raporcie o oddziaływaniu akustycznym inwestycji, w rozumieniu przepisu art. 4 u.i.e.w. przedmiotowe przedsięwzięcie nie spełnia wymogów stawianych przez ustawę. Ponadto zgodnie z art. 3 ww. ustawy lokalizacja elektrowni wiatrowej następuje wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778 ze zm.), a dla przedmiotowego terenu brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że nie został spełniony podstawowy wymóg ustawy, w konsekwencji czego wykluczona została możliwość realizacji analizowanego przedsięwzięcia zgodnie z wnioskiem inwestora. Dodatkowo postępowanie organu pierwszej instancji wykazało wadliwość sporządzonego na potrzeby niniejszej sprawy Raportu w części dot. wpływu na środowisko hałasu związanego z pracą turbin wiatrowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00