Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Ol 349/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi I. K. i A. K. na decyzję Wojewody W.-M. z dnia "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę na skutek wniosku skarżących o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W dniu 18 maja 2018 r. do tutejszego Sądu wpłynęła skarga I. K. i A. K. (dalej zwanych skarżącymi) na decyzję Wojewody W.-M. z dnia "[...]", utrzymującą w mocy decyzję Starosty O. z dnia "[...]" o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu Spółce A pozwolenia na budowę elektroenergetycznej linii napowietrznej 110 kV relacji "[...]"na konkretnie oznaczonych działkach położonych w obrębie J. i O. w gminie O. Skarga ta została przekazana Sądowi przez Wojewodę wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę.

W opisanej powyżej skardze skarżący zawarli wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji Wojewody wskazując, że prowadzą szkółkę roślin (drzew) na obszarze objętym tą decyzją, a w tym w przestrzeni, gdzie ustanowiony został na podstawie decyzji Starosty O. z dnia "[...]" (stanowiącej podstawę wydania decyzji Starosty O. z dnia "[...]") pas technologiczny, w obrębie którego ma być realizowana inwestycja. Podali, że prowadzenie tej szkółki to ich jedyne źródło utrzymania. Stwierdzili, że w razie prowadzenia prac przez inwestora, znajdujące się tam rośliny, przeznaczone do zbycia, zostaną zniszczone, a skutek ten - względem aktualnie prowadzonych upraw - będzie praktycznie nieodwracalny, co rzutuje bezpośrednio na ocenę potrzeby ochrony istotnego interesu majątkowego skarżących. Skarżący przyjęli więc, że wykonanie zaskarżonej decyzji będzie prowadziło do skutków, o których mowa wart. 61 § 3 p.p.s.a., a więc spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Za oczywiste uznali bowiem, że wzniesienie urządzeń przesyłowych takie skutki wywołuje, jako że ewentualne przywrócenie stanu pierwotnego związane byłoby z ogromnymi kosztami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00