Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Go 182/18
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska (spr.) Asesor WSA Zbigniew Kruszewski Protokolant Sekretarz sądowy Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi K.B. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. 1. Uchyla zaskarżone postanowienie w całości. 2. Zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarżąca K.B. - dalej zwana Stroną, Skarżącą - działająca poprzez swojego pełnomocnika złożyła skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2018r. utrzymujące w mocy postanowienie tego organu z dnia [...] listopada 2017 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Zaskarżone postanowienie zostało wydane w związku ze złożonym wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku od towarów i usług, w którym sformułowano następujące pytania:
1) Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem ryczałtowym przy prowadzeniu opisanej działalności w modelu dropshipping (nie licząc sytuacji, w której wskutek zwrotu towarów przez końcowego nabywcę Skarżąca stanie się ich faktycznym właścicielem i następnie dopiero je sprzeda)?
2) Jaka stawka ryczałtu właściwa jest do opodatkowania tego rodzaju działalności, o której mowa w pytaniu oznaczonym Nr 1 ?
3) Co stanowi podstawę opodatkowania podatkiem ryczałtowym w przypadku sprzedaży przez Skarżącą towarów nabytych faktycznie wskutek zwrotu towarów przez końcowego nabywcę w okolicznościach opisanych w zdarzeniu przyszłym?