Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2018 r., sygn. IV SA/Gl 56/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska (spr.), Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy G. z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

Wójt Gminy G. (dalej organ pierwszej instancji) decyzją nr [...] z dnia[...] ustalił odpłatność A. K. (dalej strona lub skarżąca) za pobyt matki H. K. w Domu Pomocy Społecznej im. [...] w G. od 1 sierpnia 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. w kwocie 417,08 zł oraz w kwocie 225,41 zł miesięcznie począwszy od września 2017 r., wskazując termin zapłaty oraz numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłat. W uzasadnieniu podał, że matka strony została skierowana do Domu Pomocy Społecznej w G. (dalej DPS) decyzją z dnia [...]a następnie decyzją z dnia [....] ustalono jej odpłatność za pobyt w DPS. Ponieważ dochód na osobę w rodzinie jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 61 ust. 2 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, strona jest zobowiązana do wniesienia opłat poniesionych zastępczo przez Gminę G. za pobyt jej matki w DPS. Jednocześnie wyjaśniono, że okoliczność zawarcia umowy dożywocia z wnukiem nie miała wpływu na skierowanie matki strony do DPS, ani na ustalanie odpłatności strony, gdyż krąg osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności jest ustalony i niezmienny.

W odwołaniu skarżąca zarzuciła błędne ustalenie stanu faktycznego, nieuwzględnienie zaleceń Kolegium, błędne uznanie, że przekazanie nieruchomości w drodze dożywocia na rzecz zstępnych nie wpływa na jej obowiązek ponoszenia kosztów pobytu w DPS. Zdaniem strony okoliczność, iż obowiązek alimentacyjny względem H. K. spoczywa na M. i E. K. powoduje, iż to oni winni być zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt jej matki w DPS. Strona zarzuciła również, że organ pierwszej instancji arbitralnie przesądził, że prowadziła ona gospodarstwo domowe z rodziną córki przez dwa miesiące, a w pozostałym okresie już tylko z mężem. W odrębnym piśmie skierowanym Kolegium strona informowała, że matka przekazała swój dom na podstawie umowy dożywocia jej synowi i w związku z tym czuje się teraz pokrzywdzona koniecznością opłacania pobytu matki w DPS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00