Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 maja 2018 r., sygn. II SA/Wr 834/17

Budowlane prawo

 

Dnia 8 maja 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Protokolant referent Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 maja 2018 r. sprawy ze skargi M. K. i K. K. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia nieprawidłowości w stanie technicznym budynku mieszkalno-gospodarczego poprzez wykonanie określonych robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 980 zł (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. wydaną na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu W. (dalej PINB), po wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie złego stanu technicznego budynku mieszkalno-gospodarczego położonego na działce nr [...] w B. i przeprowadzeniu dowodu z oględzin, podczas których ustalono, że przedmiotowy budynek jest w złym stanie technicznym - nakazał współwłaścicielom tego budynku, tj. H. A., K. K., M. K. i Staroście Powiatu W., usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym budynku przez wykonanie robót budowlanych szczegółowo opisanych w sentencji decyzji, w terminie 12 miesięcy od dnia jej uprawomocnienia się (roboty te dotyczyły odbudowania konstrukcji więźby dachowej na odcinku około 20m, wymiany pokrycia dachu, wymiany elementów konstrukcyjnych połaci dachu, obróbek blacharskich, komina, drewnianych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku, tynków elewacji, prac izolacyjnych i ociepleniowych).

W uzasadnieniu decyzji PINB wyjaśnił, że przeprowadzone w toku postępowania czynności dowodowe wykazały bardzo zły stan techniczny konstrukcji i poszycia dachu oraz ścian budynku w części gospodarczej. W tych okolicznościach konieczne było nałożenie na współwłaścicieli - postanowieniem nr [...] - obowiązku przedłożenia oceny technicznej dotyczącej stanu technicznego całości budynku mieszkalno-gospodarczego. Złożona w dniu 26 stycznia 2016 r. ocena techniczna potwierdziła ustalenia wynikające z oględzin co do złego stanu technicznego budynku. Powyższe dowody (ocena techniczna i oględziny) posłużyły też organowi do określenia zakresu prac mających na celu wyeliminowanie stwierdzonych nieprawidłowości i doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem oraz niestwarzającego niebezpieczeństwa dla użytkowników obiektu. Zdaniem PINB, do wykonania tych prac należało zobowiązać współwłaścicieli obiektu z uwagi na lokalizację stwierdzonych nieprawidłowości. Nieodpowiedni stan techniczny wykazują bowiem elementy wspólne budynku - jak dach, stropodach, orynnowania, komin i elewacja - za których właściwe utrzymanie odpowiedzialni są wszyscy współwłaściciele.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00