Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Po 43/18
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Monika Świerczak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 kwietnia 2018r. sprawy ze skargi IPW na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zarzutów oraz umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego P. prowadzi wobec małżonków I. W. i P. W. (dalej jako: "zobowiązani", "strony" lub "skarżący") postępowanie egzekucyjne na podstawie własnych tytułów wykonawczych z dnia 8 czerwca 2017 r., o nr [...] i [...], obejmujących zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 i 2009 r., określone decyzjami Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] i [...], w kwocie należności głównej [...] zł plus odsetki. Na skutek zastosowania środków egzekucyjnych w postaci zajęcia wierzytelności z rachunków bankowych zobowiązanych, prowadzonych przez [...] S.A., [...] S.A., [...] S.A. oraz [...] S.A., do dnia 24 lipca 2017 r. wyegzekwowano łącznie kwotę [...]zł.
Pismem z dnia 14 czerwca 2017 r. zobowiązani, reprezentowani przez pełnomocnika, zgłosili zarzuty na prowadzone postępowanie egzekucyjne, a jako ich podstawę wskazali przepisy art. 33 § 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2017 poz. 1201 ze zm. - w skrócie: "u.p.e.a."). W uzasadnieniu zgłoszonych zarzutów podnieśli, że egzekucja została wszczęta przedwcześnie, nie wystąpiły żadne przesłanki do jej wszczęcia, tytuły wykonawcze zawierają wady, a sama wierzytelność została określona w innej wartości niż powinna. W oparciu o powyższe zobowiązani stwierdzili, że organ egzekucyjny nie powinien przystąpić do egzekucji, gdyż zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 29 § 2 pkt 1 i 3 u.p.e.a.