Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 26 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Ke 184/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Asesor WSA Agnieszka Banach, Protokolant Magdalena Niźnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej w S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej decyzją z [...] po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w S. od decyzji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej z [...] w sprawie wykonania obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Komendanta podał, że w oparciu o ustalenia z czynności kontrolno-rozpoznawczych z 26 lipca 2017 r. w czasie, których stwierdzono, że w budynku mieszkalnym pięciokondygnacyjnym przy ul. [...] w S. występują nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, organ I instancji nakazał Spółdzielni Mieszkaniowej w S., jako podmiotowi faktycznie władającemu obiektem i terenem nieruchomości przy ul. [...] doprowadzenie do pełnej sprawności technicznej instalacji kominowo-wentylacyjnej, przeprowadzenie okresowej kontroli instalacji odgromowej oraz wykonanie drogi pożarowej do budynku.

Organ odwoławczy podkreślił, że obowiązek zapewnienia dróg pożarowych do budynków średniowysokich zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, którymi są budynki mieszkalne, powstał w 1999 r. na mocy § 11 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 stycznia 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych wymagań w zakresie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego lub medycznego oraz warunków, jakim powinny odpowiadać drogi pożarowe (Dz. U. z 1999 r. Nr 7 poz. 64). Obecnie, pomimo zmiany przepisów obowiązek ten istnieje nadal i jest określony przez § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. Nr 124 poz. 1030) dalej przywoływanego jako "rozporządzenie z 24 lipca 2009 r.". Przepis ten określa, że drogę pożarową o utwardzonej nawierzchni, umożliwiającą dojazd pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu budowlanego o każdej porze roku, należy doprowadzić m.in. do budynku średniowysokiego, zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV. Takim budynkiem jest bez wątpienia budynek przy ul. [...]. Dokonując jego klasyfikacji zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422 ze zmianami) stwierdzono, że budynek mieszkalny o ponad 4 do 9 kondygnacji nadziemnych włącznie zaliczony jest do budynków średniowysokich. Na podstawie § 209 ust. 2 tego rozporządzenia określono, że ze względu na przeznaczenie budynek mieszkalny przy ul. [...] zaliczony jest do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00