Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 marca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1670/17

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Honorata Łopianowska, Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), asesor WSA Agnieszka Wąsikowska, Protokolant referent stażysta Paweł Jastrzębski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2018 r. sprawy ze skargi D. S.A. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 22 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

D [...] S.A. z siedzibą w Siedlcach (dalej "Skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu do opodatkowania.

Skarżąca opisując stan faktyczny wyjaśniła, że podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zajmuje się produkcją mięsa drobiowego oraz wędlin i konserw z mięsa drobiowego. Skarżąca nabyła 100% akcji w D [...] S.A. (dalej "D [...]") od podmiotu niepowiązanego, tj. P [...] P [...] Sp. z o.o. (dalej "P [...] P [...]"). D [...] jest - tak samo jak Skarżąca - podmiotem z branży produkcji mięsa drobiowego. Jednym z warunków realizacji transakcji nabycia akcji D [...] było zawarcie w dniu 29 stycznia 2015 r. przez Skarżącą i P [...] P [...] przy udziale D [...] umowy gwarancji (dalej "Umowa gwarancji"). Zgodnie z Umową gwarancji (pkt. 6.1. lit. a tiret trzeci) P [...] P [...] zobowiązał się m.in. do zapłaty odszkodowania w przypadku stwierdzenia, że wartość aktywów wykazana w sprawozdaniu finansowym D [...] (tj. podmiotu którego 100% akcji Skarżące nabył od P [...] P [...]) została zawyżona. Takie postanowienie, zawarte w Umowie gwarancji, stanowiło swoistego rodzaju zabezpieczenie na potrzeby transakcji nabycia akcji D[...] przez Skarżącą od P [...] P [...]. Bez zawarcia Umowy gwarancyjnej nie doszłoby bowiem do zawarcia umowy zakupu akcji. Cena nabycia akcji D [...]ustalona przez P [...] P [...] i Skarżącą uwzględniała ewentualne ryzyko wykrycia w przyszłości przez Skarżącą zawyżenia aktywów D [...] przez P [...] P [...] i skorzystania z Umowy gwarancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00