Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2018 r., sygn. I SA/Po 1227/17
Podatek od czynności cywilnoprawnych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2018 r. sprawy ze skargi [...] S.A. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
1.1. Pismem z dnia 29 sierpnia 2017 r. X. S.A. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę komandytową.
1.2. Wnioskodawczyni przedstawiła opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym planowane jest jej przekształcenie w spółkę komandytową. Na moment przekształcenia wartość majątku skarżącej odpowiadać będzie wartości majątku spółki komandytowej. Wartość kapitałów własnych w spółce komandytowej będzie odpowiadała wartości kapitałów własnych skarżącej. Poza kapitałem zakładowym wnioskodawczyni w kapitałach własnych może występować wynik roku bieżącego (tj. zyski bieżące roku, w którym zostanie dokonane przekształcenie), wyniki z lat poprzednich (tj. zyski lat poprzedzających rok, w którym zostanie dokonane przekształcenie) oraz kapitał zapasowy pochodzący z tzw. agio. Tym samym wartość kapitałów własnych skarżącej na moment przekształcenia może przewyższać wartość jej kapitału zakładowego. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że wspólnicy spółki komandytowej na moment przekształcenia nie wniosą do niej nowych wkładów. Kapitał zakładowy skarżącej nie pochodzi z wymiany udziałów. Umowa spółki komandytowej będzie umożliwiała swobodne zbywanie ogółu praw i obowiązków przez komandytariuszy.