Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 lutego 2018 r., sygn. I SA/Po 1028/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 lutego 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2003 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] sierpnia 2017 r. T. N. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z [...] lipca 2017 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego P. - [...] z dnia [...] października 2008 r. nr [...] [...], wydaną w przedmiocie określenia skarżącemu zobowiązania w podatku od towarów i usług za czerwiec 2003 r. w wysokości [...] zł.
Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w którym w dniu [...] listopada 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego P. - [...] wszczął u skarżącego postępowanie kontrolne w zakresie prawidłowości rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. Poczynione ustalenia wykazały, że skarżący od [...] kwietnia 2001 r. prowadził działalność gospodarczą pod firmą [...], której przedmiotem była realizacja robót ogólnobudowlanych w zakresie rozdzielczych obiektów liniowych telekomunikacyjnych oraz usługi transportowe. W zakresie podatku od towarów i usług przeprowadzono w dniu [...] kwietnia 2008 r. czynności sprawdzające, w trakcie których stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu podatku za maj 2003 r., które skutkowały określeniem w decyzji z [...] października 2008 r. nr BP [...] kwoty zobowiązania podatkowego, zamiast wykazanej przez skarżącego w deklaracji [...] za ten miesiąc nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, tj. na czerwiec 2003 r. W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego P. - [...] w dniu [...] października 2008 r. wydał decyzję BP [...], w której, uwzględniając rozstrzygnięcie zawarte w decyzji za maj 2003 r., określił zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec 2003 r. w kwocie [...]zł. Po rozpatrzeniu odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej w P. decyzją z [...] grudnia 2009 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, stwierdzając że nie znalazł podstaw do zmiany decyzji wobec nieuwzględnienia zarzutów skierowanych przeciwko decyzji dotycząc3ej zobowiązania za maj 2003 r. Decyzję tę WSA w Poznaniu uchylił wyrokiem z 2 września 2010 r. (I SA/Po 462/10), wskazując że wydana ona została w oparciu o niepełny materiał dowodowy i rażące naruszenie norm postępowania. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 9 listopada 2011 r. (I FSK 20/11) oddalił skargę kasacyjną wywiedzioną od tego wyroku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.