Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 lutego 2018 r., sygn. I SA/Po 1105/17
Ulgi podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 lutego 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty z tytułu wypłaconej w 2016 roku przez pracodawcę dodatkowej odprawy oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] marca 2017 r. R. i J. S. (dalej: "skarżący", "podatnicy"), zwrócili się o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r. w wysokości [...] zł. W złożonym wniosku podatnicy stwierdzili, że dodatkowe świadczenie jest odszkodowaniem za utratę pracy rekompensującym utratę wynagrodzenia, przyznanym na podstawie prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) i zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej "u.p.d.o.f.") podlega zwolnieniu od opodatkowania. Podatnicy powołali się na treść Porozumienia zawartego [...] grudnia 2014 r. pomiędzy firmą M. B. Sp. z o. o., a Zakładowymi Organizacjami Związkowymi oraz Aneks nr [...] z [...] kwietnia 2016 r. do ww. Porozumienia.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. decyzją z [...] kwietnia 2017 r. odmówił podatnikom stwierdzenia nadpłaty w wysokości [...] zł z tytułu wypłaconej w 2016 r. przez pracodawcę dodatkowej odprawy.
Organ pierwszej instancji ustalił, że J. S. był pracownikiem M. B. Sp. z o.o. W dniu [...] grudnia 2014 r. zostało zawarte pomiędzy M. B. Sp. z o.o. z siedzibą w [...], a Związkami Zawodowymi Pracowników Porozumienie, zgodnie z którym zakład oferuje swoim pracownikom, którzy nie przyjmą wypowiedzenia zmieniającego miejsce wykonywania pracy, dodatkowe odprawy. W przedmiotowym Porozumieniu, w punktach 1-18 uzgodniono warunki dla pracowników przyjmujących pracę u nowego pracodawcy, natomiast w punkcie 19 określono prawo do odprawy pieniężnej i "dodatkowej odprawy" dla pracowników, którzy złożą oświadczenie o odmowie przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. Do porozumienia sporządzone zostały aneksy nr [...] z [...] kwietnia 2016 r., w których doprecyzowano zapisy Porozumienia w celu kompleksowego określenia intencji stron wyrażonej w Porozumieniu. Z treści aneksów wynika, że pracodawca mając na uwadze, że decyzje o relokacji produkcji mogą spowodować duże szkody w życiu zawodowym i osobistym tych pracowników, którzy nie wyrażą zgody na zmianę miejsca świadczenia pracy, pozbawiając ich możliwości zarobkowania w dotychczasowym miejscu pracy, co może odbić się na poziomie życia pracowników i ich rodzin, zdecydował o wypłacie dodatkowego świadczenia. "Dodatkowe świadczenie" określono jako wolę zadośćuczynienia pełniącego funkcję odszkodowawczą, mającą na celu wyrównanie szkody poniesionej przez pracownika w wyniku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Określono, że dodatkowe świadczenie jest odszkodowaniem związanym z brakiem możliwości uzyskiwania dalszego stałego wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz wszelkimi innymi dolegliwościami związanymi z relokacją produkcji przez pracodawcę.