Postanowienie WSA w Opolu z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. II SAB/Op 19/18
Prawo pomocy
Starszy referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu Anna Misiak-Janik po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 lutego 2018 r. w sprawie ze skargi S. P. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie strzeleckim w przedmiocie oceny legalności wykonania robót budowlanych wniosku skarżącego o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w całości postanawia: 1) przyznać skarżącemu prawo pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie z wpisu sądowego od skargi, 2) odmówić przyznania prawa pomocy w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
S. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, skargę na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie strzeleckim w przedmiocie oceny legalności wykonania robót budowlanych.
W dniu 29 stycznia 2018 r. (data stempla pocztowego) S. P. w odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, doręczone mu w dniu 23 stycznia 2018 r. do rąk jego pełnomocnika B. P., złożył na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w całości. Uzasadniając wniosek wskazał, że jest osobą starszą, schorowaną i bezrobotną, z orzeczonym [...] % uszczerbkiem na zdrowiu. Utrzymuje się z zasiłku dla bezrobotnych przyznanego mu w [...], który od 1 stycznia 2018 r. wynosi [...] euro. Wskazał, że w [...] osoby otrzymujące tak jak on zasiłek na poziomie minimum socjalnego są zwalnianie z kosztów sądowych. Podał, że ma majątek w postaci [...] domu z roku [...], o powierzchni [...] m2 , są to dwa pokoje mające [...] m2 oraz [...] działki budowlanej o powierzchni [...] m2 - obydwie nieruchomości stanowią własność wspólną z żoną. Wynajęcie pokoi we wspólnym domu nie wchodzi w rachubę ze względu na to, że są one zamieszkałe przez jego dzieci, nie ma do nich odrębnego wejścia. Niemożliwe jest też wzięcie pożyczki pod zastaw domu, ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski, a sprzedaż wiązałaby się prawnie i technicznie z kosztami kilkakrotnie przekraczającymi wysokość wpisu. Skarżący wskazał także, że proponowane mu w poprzednich postanowieniach w przedmiocie prawa pomocy, podjęcie dorywczego zatrudnienia, nie jest obecnie możliwe z uwagi na jego wiek i stan zdrowia. Określił swoje wydatki miesięczne na 200 euro na żywność i 380 euro na koszty mieszkania i ogrzewania, 22 euro koszt energii elektrycznej, 20 euro koszt telefonu, 25 euro odzież, 20-50 środki czystości i konserwacja mieszkania oraz sprzętu domowego, jak nowa lodówka, pralka, telewizor, czy komputer, drukarka, żarówka, 25 euro lekarstwa, 30 euro dowód osobisty. Wskazał, że zaświadczenie o wysokości przyznanych mu świadczeń, także wyciągi z konta bankowego znajdują się w aktach o sygn. II SAB/Op 148/17.