Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. I SA/Łd 1085/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2018 r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [... r. nr UNP: [...] [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do września 2015 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z [...] r. określającej B. C. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2015 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za sierpień i wrzesień 2015 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. ustalił, że B. C. działalność gospodarczą rozpoczęła od 10 marca 2015 r., przedmiotem prowadzonej której była sprzedaż wysyłkowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych do krajów: Austria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Łotwa, Niemcy, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Działalność opodatkowana była na zasadach ogólnych. Strona dla potrzeb podatku VAT prowadziła uproszczoną ewidencję. Z dniem 25 czerwca 2015 roku podatniczka, na skutek przekroczenia limitu, a którym mowa w art.113 ust.1 ustawy VAT stała się podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym strona zobowiązana była do prowadzenia ewidencji, o której stanowi art. 109 ust. 3 ustawy o VAT oraz zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy do składania deklaracji podatkowych, a także do obliczania i wpłacania podatku VAT na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego (art. 103 ust. 1). Ponadto organ pierwszej instancji po przeprowadzeniu analizy przedłożonych przez stronę faktur nabycia stwierdził, że faktury te zostały wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. W związku z tym stronie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z przedstawionych faktur. Powyższe ustalenia znalazły odzwierciedlenie w decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z [...] r., określającej B. C. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2015 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za sierpień i wrzesień 2015 r.