Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. III SA/Kr 1078/17

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki (spr.) WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Maria Zawadzka Protokolant sekretarz sądowy Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2018 r. na rozprawie sprawy ze skargi Wójta Gminy P na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 26 czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia skargę odrzucić.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez Wójta Gminy P (dalej strona skarżąca) decyzją z dnia 26 czerwca 2017 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 1629, zwanej dalej Prawem geodezyjnym i kartograficznym) oraz art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1 i § 2, art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. jedn., Dz. U. z 2016 r., poz. 23, zwanej dalej w skrócie - k.p.a.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji Wójta Gminy P z dnia [...] 2017 r., znak: [...], o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego nieruchomości położonych w P, Gmina P.

Powyższa decyzja została wydana w następujących stanie faktycznym i prawnym:

Postępowanie rozgraniczeniowe prowadzone było na podstawie wniosku z dnia 18 listopada 2013 r., złożonego przez G. T. - Z. (dalej uczestnik postępowania).

Decyzją z dnia [...] 2017 r., znak: [...], Wójt Gminy P orzekł o umorzeniu postępowania rozgraniczeniowego nieruchomości położonych w P, Gmina P.

W motywach podjętego rozstrzygnięcia Wójt wskazał, że wnioskująca uczestnik postępowania żądała przeprowadzenia rozgraniczenia działki nr [...], stanowiącej jej własność, od działki nr [...] będącej drogą gminną. Działka ta jest zarządzana przez Gminę P na zasadzie samoistnego posiadania, jest działką drogową i zgodnie z treścią księgi wieczystej [...] posiada 20 współwłaścicieli. Z uzasadnienia decyzji wynika, że organ nie był w stanie ustalić spadkobierców współwłaścicieli tej działki. Nadto, że żaden z geodetów, do których wysłano zapytanie ofertowe nie podjął się przeprowadzenia rozgraniczenia na gruncie. W związku z tym Wójt stwierdził, że: "wobec faktu, że zainteresowane strony w niniejszej sprawie nie zawarły ugody, jak również nie nastąpiło ustalenie przebiegu granic na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub na podstawie zebranych dowodów, a także nie dokonano jakichkolwiek czynności geodezyjnych" nie jest możliwe przeprowadzenie postępowania rozgraniczeniowego w trybie postępowania administracyjnego. Organ postanowił więc umorzyć postępowanie oraz przekazać sprawę do rozpatrzenia przez właściwy sąd, na podstawie art. 34 Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00