Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 9 lutego 2018 r., sygn. I SA/Kr 42/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Sędzia WSA Urszula Zięba po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2018r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 30 października 2017r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki z tytułu podatku od towarów i usług za II i III kwartał 2013r. wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

E. S. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 30 października 2017r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki z tytułu podatku od towarów i usług za II i III kwartał 2013r. wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi.

W uzasadnieniu przedmiotowego wniosku skarżący wskazał, że prowadzi aktualnie działalność gospodarczą pod firmą E. S. "Instalacje". Zatrudnia pracowników i z dochodów z tej działalności utrzymuje rodzinę. Prowadzone są wobec niego dodatkowo postępowania z tytułu odpowiedzialności osoby trzeciej za zobowiązania spółki M. Sp. z o. o. z tytułu zaległości w przedmiocie niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy pracowników spółki na kwotę ponad 50.000 zł (kapitał plus odsetki). Zakład Ubezpieczeń Społecznych również prowadzi wobec niego postępowanie w sprawie odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki w wysokości łącznej prawie 800.000 zł (kapitał plus odsetki). Zdaniem skarżącego, jego jedyną szansą w razie niekorzystnych dla niego rozstrzygnięć, będzie wnioskowanie o układ ratalny możliwy do wykonania. Jeżeli natomiast skarżący nie zawrze układu ratalnego, nie będzie w stanie zapłacić tak wysokich zobowiązań i zmuszony będzie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, utraci cały majątek, w tym wspólny małżeński (odpowiedzialność z tytułu składek ZUS). Zatrudnieni przez niego pracownicy, stracą źródło utrzymania, a państwo polskie nie tylko nie odzyska zaległości podatkowych, ale spowoduje likwidację kolejnego podatnika i płatnika składek. Skarżący w prowadzonej bowiem działalności nie posiada aktualnie zaległości publicznoprawnych, terminowo reguluje zobowiązania. Brak wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, obowiązek jednorazowej zapłaty zaległości, alternatywnie jej przymusowa egzekucja, przyczyni się w sposób istotny do utraty płynności finansowej skarżącego, jako przedsiębiorcy, utraty zaufania do kontrahentów i banku. W świetle powyższego skarżący wniósł o uwzględnienie okoliczności, na które się powołał i wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00