Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. II SA/Kr 1533/17
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magda Froncisz (spr.) Sędziowie : WSA Paweł Darmoń WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Protokolant : Katarzyna Krawczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2018 r. sprawy ze skargi Zakładu [...] spółka akcyjna w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2017 r. znak: [...] w przedmiocie udzielenia pozwolenia na wytwarzanie odpadów skargę oddala.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją z 24 marca 2017 r. znak [...], po rozpatrzeniu wniosku Zakładu Przerobu Złomu "[...] Spółka Akcyjna z siedzibą w K., dalej "[...]", "skarżąca", "Spółka" - będącej jedyną stroną prowadzonego postępowania administracyjnego - o "wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów wraz z uwzględnieniem przetwarzania odpadów" oraz o uchylenie obecnie obowiązującej decyzji nr [...] orzekł w następujący sposób:
- w punkcie I uchylił w całości, za zgodą strony, decyzję Prezydenta Miasta K. z 23 października 2014 r., znak [...], udzielającą "[...] pozwolenia na wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją "Instalacji do recyklingu opon" w Zakładzie Przerobu Złomu "[...] zlokalizowanym w K. przy ul. [...] (na działce o nr [...] obręb [...]
- w punkcie II udzielił [...]" pozwolenia na wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją instalacji do przerobu odpadów w postaci zużytych opon oraz innych odpadów gumowych w zakładzie zlokalizowanym w K. przy ul. [...] (na działce nr [...] obręb [...]) oraz określił szczegółowo warunki prowadzonej działalności,
- w punkcie III określono, że [...]" będzie prowadził przetwarzanie odpadów przy ul. [...] w K., w tym w pkt III.5 opisano proces technologiczny z podaniem rocznej masy przerobowej instalacji w dwóch wariantach.
Organ wskazał, że odpady o ww. rodzajach po przyjęciu na zakład, zważeniu i wprowadzeniu do ewidencji, zostaną skierowane do miejsca ich magazynowania przed procesem odzysku, znajdującego się na zewnątrz hali magazynowo-produkcyjnej oraz obok niej, gdzie znajdować się będzie przedmiotowa instalacja. Z miejsca magazynowania, za pomocą ładowarki teleskopowej, odpady podawane będą do kosza zasypowego urządzenia zwanego [...], gdzie nastąpi ich wstępne rozdrobnienie; powstaną strzępy gumowe o wielkości od 40 mm do 300 mm, które za pomocą przenośnika taśmowego kierowane będą do zbiornika buforowego TBF. Zadaniem tego zbiornika jest podawanie strzępów z optymalną ratą załadunkową do następnego rozdrabniacza nożowego typu Rasper MPR-200, na którym uzyskuje się frakcję od 10 do 50 mm, tzw. chipsy. Rasper wyposażony jest dodatkowo w separator magnetyczny oddzielający powstałe chipsy (paliwo alternatywne tj. odpady o kodzie 191210) od metali żelaznych (odpady o kodzie 191202). Urządzenie to podłączone jest do instalacji odpylającej, w której wyodrębniane są tekstylia (odpady o kodzie 191208). Odseperowane odpady metali żelaznych będą odprowadzane taśmociągami do metalowych kontenerów. Chipsy będą odprowadzane taśmociągiem i usypywane w pryzmę, a następnie za pomocą ładowarki przewożone do miejsca magazynowania.