Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 lutego 2018 r., sygn. I SA/Gl 1268/17
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak, Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Dorota Kozłowska, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2018 r. sprawy ze skargi A S.A. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach (dalej: organ odwoławczy, Kolegium albo SKO) z dnia [...] nr [...] wydana na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej: O.p.) oraz art. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1659 ze zm.) i § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U. Nr 198, poz. 1925) utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Miasta R. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] nr [...]w sprawie określenia wysokości zobowiązania A S.A. w K. - obecnie A1 w B.S.A. (dalej: strona, Spółka) w podatku od nieruchomości za 2013 r. w wysokości [...]zł.
2. Postępowanie przed organami podatkowymi
2.1. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organu odwoławczego wskazano, że decyzją z dnia [...] organ pierwszej instancji określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2013 r. w kwocie [...] zł.
2.2. W złożonym odwołaniu Spółka zakwestionowała wskazane przez biegłego budowle oraz przyjętą dla nich podstawę opodatkowania. Zdaniem Spółki brak było podstaw do zastosowania art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (obecnie t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716, dalej: u.p.o.l.) i przyjęcia do podstawy opodatkowania wartości podanych przez biegłego, gdyż wskazane przez nią wartości budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych, to wartości odpowiadające wartościom ustalonym dla celów związanych z dokonywaną w podatku dochodowym amortyzacją podatkową, nie zaś wartości rynkowe (co dotyczy wyrobisk z tzw. grupy I i III). Dodatkowo Spółka zarzuciła brak dostatecznych ustaleń, które z urządzeń technicznych zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych kwalifikują się w poczet definiowanych w przepisach prawa budowlanego budowli lub urządzeń budowlanych, a tym samym w myśl obowiązującego w 2011 r. art. 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.