Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. I SA/Gl 1270/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Wojciech Gapiński (spr.), Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2018 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A w K. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej - organ interpretacyjny, Dyrektor), wydał interpretację indywidualną z dnia [...] r. nr [...], w której - na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm. - dalej o.p.) - stwierdził, że stanowisko - przedstawione we wniosku Stowarzyszenia A w K. (dalej - Stowarzyszenie, wnioskodawca, strona skarżąca) z dnia 24 lipca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidulanej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochody Stowarzyszenia przeznaczone na udzielenie pożyczki spółce kapitałowej będą korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Zgodnie z § 2 statutu Stowarzyszenia działa m.in. na rzecz inicjowania i wspierania działalności oświatowej. W tym zakresie jego działalność polega m.in. na prowadzeniu wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących (§ 2 ust. 4 statutu).

W ramach działań statutowych Stowarzyszenie planuje prowadzenie niepublicznego przedszkola. Budynek przedszkola jest budowany przez podmiot trzeci (dalej - Spółka) na gruncie, którego właścicielem jest Fundacja B w K. (dalej - Fundacja). Celem działania Fundacji jest m.in. prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, oświatowej i kulturalnej oraz dążenie do umożliwienia dzieciom i młodzieży zdobywania wykształcenia na najwyższym poziomie (§ 2 statutu Fundacji). Z racji tego, że jedynym udziałowcem Spółki jest Fundacja, Spółka realizuje bezpośrednio cele Fundacji. Dla zapewnienia środków na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku przedszkola, Stowarzyszenie w dniu [...] r. udzieliło Spółce pożyczki. Pożyczka ma charakter celowy i uwzględnia statutowe cele oświatowe Stowarzyszenia (pkt 3 preambuły umowy). Cel pożyczki został wskazany w § 3 ust. 1 umowy, zgodnie z którym kwota pożyczki powinna zostać spożytkowana na bieżące finansowanie procesu budowlanego budynku, w którym znajdzie się przedszkole. Nieprawidłowe wydatkowanie środków (tj. skorzystanie z nich na cele inne niż statutowe cele oświatowe Stowarzyszenia) uzasadnia rozwiązanie umowy i postawienie wszelkich należności w stan natychmiastowej wymagalności. Prawidłowe wykonanie umowy zostało zabezpieczone poprzez wystawienie weksla in blanco. Ponadto tego samego dnia, Stowarzyszenie zawarło przedwstępną umowę poddzierżawy ze Spółką, na podstawie której po wybudowaniu budynku, Stowarzyszenie będzie mogło dzierżawić go celem prowadzenia w nim działalności oświatowej. Natomiast w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy przyrzeczonej, zobowiązanie Spółki wynikające z umowy pożyczki zostanie postawione w stan natychmiastowej wymagalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00