Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. V SA/Wa 559/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Sędzia WSA - Michał Sowiński, Sędzia WSA - Arkadiusz Tomczak (spr.), Protokolant spec. - Anna Szaruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi B. S.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie (obecnie: Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie) z dnia (...) stycznia 2017 r. nr (....) w przedmiocie wiążącej informacji akcyzowej (WIA): oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi [...] S.A. z siedzibą w [...] (dalej także: "Spółka" lub "Skarżąca") jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w [...] z [...] stycznia 2017 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Izby Celnej we [...] nr [...] z [...] października 2016 r., wydaną dla wyrobu o nazwie handlowej: "VOLVO FM 26 410 STX Horsetruck 6 Pferde mit Pop-Out, Vollausstattung".

Kontrolowana decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:

Pismem z 11 marca 2016 r. [...] S.A. z siedzibą w [...] wystąpiła do Dyrektora Izby Celnej we W. z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji akcyzowej dla opisanego pojazdu, wskazując jako właściwy dla tego wyrobu kod CN 8704.

Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, Dyrektor Izby Celnej we [...] na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału wydał decyzję nr [...] z [...] października 2016 r. dla wyrobu o nazwie handlowej: "VOLVO FM 26 410 STX Horsetruck 6 Pferde mit Pop-Out, Vollausstattung ". Określił nią klasyfikację pojazdu w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej CN do kodu CN 8703 33 11.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie, po omówieniu reguł dokonywania klasyfikacji towarów w Nomenklaturze Scalonej oraz po przedstawieniu ustalonego opisu pojazdu, Dyrektor Izby Celnej we [...] wskazał m.in., że pojazd objęty wnioskiem wypełnia definicję samochodów osobowo-towarowych, zatem można uznać, że przeznaczony jest zasadniczo do transportu osób, a nie towarów. Dodatkowo, co najistotniejsze, wnioskowany pojazd posiada cechy pojazdu szczególnego rodzaju, w pozycji tych służących do przewozu osób, jakim jest samochód mieszkalny. Wspomniane powyżej wyjaśnienia do pozycji 8703 Nomenklatury Scalonej wskazują na samochody mieszkalne (samochody kempingowe itd.) jako pojazdy do przewozu osób specjalnie wyposażone do zamieszkiwania (z miejscami do spania, przygotowywania posiłków, toaletami itd.). Wnioskowany pojazd posiada wszystkie wymienione 3 cechy, a ponadto posiada bogate wyposażenie dodatkowe, poszerzające katalog cech nadających mu charakter samochodu kempingowego, które umożliwia długotrwale i bardzo komfortowe zamieszkiwanie w nim przez 6 osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00