Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Po 769/17

Gry losowe

 

Dnia 24 stycznia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant: sekr. sąd. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2018 roku przy udziale sprawy ze skargi M. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej dotyczącej wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania M. N. (dalej jako strona lub skarżący) od decyzji Dyrektora Izby Celnej w P. nr [...] z dnia [...] listopada 2016 r., którą organ odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w K. nr [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie wymierzenia skarżącemu kary pieniężnej w wysokości [...] zł za urządzanie gier na dwóch automatach o nazwach: [...] nr [...] i [...] nr [...] poza kasynem gry, Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym.

W dniu [...] stycznia 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w K. przeprowadzili kontrolę w zakresie gier hazardowych w lokalu przy ul. [...] [...]. W lokalu znajdowały się dwa urządzenia, które swoim wyglądem przypominały automaty do gier, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. 2015 poz. 612, dalej u.g.h.).

W drodze eksperymentu o którym mowa w art 32 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (tekst jednolity Dz. U z 2013 r. poz. 1404 z późn. zm.) urzędnicy przeprowadzili gry kontrolne, które potwierdziły że ww. urządzenia są automatami do gier w rozumieniu u.g.h. Gry na nich urządzane miały charakter losowy, bowiem końcowy układ symboli na bębnach nie zależy od zręczności gracza. W każdej grze aktywność gracza ogranicza się do użycia przycisku "start" w celu uruchomienia gry, której wynik ustalany jest samoczynnie przez urządzenie. Punkty zdobyte w jednej grze mogą być wykorzystane do prowadzenia kolejnych gier. Gry miały ponadto charakter komercyjny, rozpoczęcie gry wymagało zasilenia automatu środkami pieniężnymi a wygrane również wypłacane były w formie pieniężnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00