Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Po 889/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K., postanowieniem z dnia 04 maja 2017 r., nr [...], wydanym wobec X. X. (dalej zwanej również skarżącą) odmówił wszczęcia postępowania w sprawie ze skargi na czynność egzekucyjną z dnia 03 kwietnia 2017 r.

1.2. Z uzasadnienia postanowienia wynika, że skarżąca pismem z dnia 03 kwietnia 2017 r. wniosła skargę na czynność egzekucyjną z dnia 10 marca 2017 r. w postaci złożenia wniosku o wpis w dziale IV księgi wieczystej nr [...] hipoteki przymusowej o sumie [...] zł w celu zabezpieczenia zobowiązań z tytułu podatku VAT za wrzesień, październik i listopad 2012 r. wraz z odsetkami. Organ I instancji powołał się na postanowienia art. 61a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm. - dalej w skrócie: "k.p.a.") wskazując, że przyczyną uniemożliwiającą wszczęcia postępowania jest m.in. sytuacja gdy w przepisach prawa brak jest podstawy do rozpatrzenia żądania w trybie administracyjnym. Zgodnie z art. 54 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 599 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.e.a."), zobowiązanemu przysługuje skarga na czynności egzekucyjne organu egzekucyjnego lub egzekutora oraz skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Definicję czynności egzekucyjnej zawiera art. 1a pkt 2 powołanego ostatnio aktu, zgodnie z którym, przez czynność egzekucyjną rozumie się wszelkie podejmowane przez organ egzekucyjny działania zmierzające do zastosowania lub zrealizowania środka egzekucyjnego. Tymczasem hipoteka przymusowa jako środek zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności uregulowana została w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p."). Wnioskowanie o wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej jest czynnością materialno-techniczną, zmierzającą do zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności i nie mieści się w definicji czynności egzekucyjnej. W ocenie organu I instancji postępowanie o wpis hipoteki nie można traktować jak postępowania egzekucyjnego, a hipoteki przymusowej jako środka egzekucyjnego, gdyż hipoteka przymusowa nie zmierza do zaspokojenia wierzyciela i nie warunkuje wszczęcia egzekucji z nieruchomości, a sąd wieczystoksięgowy nie działa jako organ egzekucyjny. Ustanowienie hipoteki przymusowej nie jest ani rodzajem, ani sposobem egzekucji. Skutkiem ustanowienia hipoteki nie jest również wyegzekwowanie roszczenia, lecz zabezpieczenie wykonania zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00