Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Po 1088/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1. Pismem z dnia 25 marca 2017 r. X. X. (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

1.2. We wniosku o wydanie interpretacji skarżąca przedstawiła opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym w kwietniu 2017 r. zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy będzie samochód osobowy, który wnioskodawczyni zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności gospodarczej. Skarżąca spotkała się z rożnymi poglądami, przestawiającymi wykluczające się wzajemnie stanowiska w zakresie dotyczącym wpisywania do prowadzonej ewidencji wyjazdów związanych z tzw. eksploatacja pojazdu. Z uwagi na powyższe postanowiono zwrócić się z wnioskiem o wydanie interpretacji.

1.3. Wnioskodawczyni zwróciła się pierwotnie do organu z pytaniem, czy podatnik wykorzystujący samochód osobowy wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej ma obowiązek wpisywania do ewidencji przebiegu pojazdu wyjazdów związanych z jego obsługą (m. in. takich jak dojazd do stacji paliw w celu zatankowania pojazdu, dojazd do stacji serwisowej celem wykonania napraw, przeglądów, dojazd do myjni celem umycia pojazdu), jeśli m. in. w ustalonych zasadach używania określi, że takie wyjazdy nie podlegają wpisowi do tej ewidencji?

1.4. W ocenie skarżącej nie ma ona obowiązku ewidencjonowania wyjazdów związanych z obsługą pojazdu, w szczególności wyjazdów we wskazanych powyżej celach bowiem czynności obsługowe nie stanowią wykorzystania pojazdu, będąc jedynie czynnościami koniecznymi, pomocniczymi i niezbędnymi w codziennej eksploatacji pojazdu. Powołano się również na postanowienia art. 86a ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm. - dalej w skrócie: "ustawa o PTU"). Omawiane czynności zdaniem wnioskodawczyni tym bardziej nie stanowią wykorzystania pojazdu do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00