Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 31 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Op 240/17

Finanse publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Protokolant Referent stażysta Alicja Prusak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 21 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu grzywny nałożonej mandatem karnym uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez M. R. (dalej określanego jako: strona, skarżący, zobowiązany), jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 21 kwietnia 2017 r. nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 23 stycznia 2017 r. nr [...] odmawiającą umorzenia w całości należności z tytułu grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego z dnia 17 marca 2016 r. seria [...] nr [...] w wysokości 200 zł.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pismem z dnia 25 sierpnia 2016 r., uzupełnionym następnie na wezwanie organu w dniu 6 października 2016 r., zobowiązany zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z prośbą o umorzenie w całości nałożonego na niego mandatem karnym obowiązku uregulowania grzywny w kwocie 200 zł.

W uzasadnieniu swojego wniosku w pierwszej kolejności przedstawił okoliczności nałożenia na niego mandatu karnego, wskazując, że podczas podróży samochodem do lekarza do [...], celem podjęcia diagnostyki i leczenia, został zatrzymany przez funkcjonariusza policji pod zarzutem prowadzenia rozmowy telefonicznej podczas kierowania pojazdem. Wprawdzie nie zgadzał się z zarzutem, ale z uwagi na planowaną wizytę lekarską, na którą nie chciał się spóźnić, przyjął mandat, ponieważ - jak stwierdził - skierowanie sprawy do sądu wymagałoby co najmniej 30- minutowego oczekiwania. Podniósł również, że od [...] roku życia jest przewlekle chory (choroba [...]), co doprowadziło do jego kalectwa i braku możliwości wykonywania pracy zarobkowej. Obecnie przyjmuje duże ilości leków przeciwbólowych i nie jest w stanie pracować (ukończone studia z [...]). Uzasadniając więc prośbę bardzo ciężkim stanem zdrowia (jako dowód załączono kartę informacyjną leczenia szpitalnego z dnia [...] 2016 r.) i brakiem środków finansowych, skarżący zwrócił się o udzielenie mu ulgi, gdyż nie stać go na zapłacenie mandatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00