Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Kr 1370/17

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia WSA Bożenna Blitek po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S. M. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami kat. B postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia 30 sierpnia 2017 r. nr [...]o cofnięciu S. M. uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B.

W skardze na powyższą decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego S. M. wniósł o wstrzymanie wykonania tej decyzji, gdyż zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia mu znacznej szkody związanej z brakiem możliwości poruszania się samochodem, a także niebezpieczeństwo zwolnienia skarżącego z pracy z uwagi na utratę uprawnień. Skarżący podniósł, że decyzja została wydana z naruszeniem art. 108 § 1w zw. z art. 10 § 1 kpa w zw. z art. 40 § 2 kpa oraz art. 107 § 2 i art. 7 kpa. Zdaniem skarżącego, zastosowanie rygoru natychmiastowej wykonalności w decyzji cofającej uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku kierującego, który dopuścił się przestępstwa z art. 177 Kodeksu karnego należy uznać za niedopuszczalne, jako niemieszczące się w przesłance ochrony zdrowia lub życia ludzkiego, jak również nie leży w interesie społecznym, a zatem istnieją przeszkody do nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Skarżący podniósł, że w przypadku nie wstrzymania decyzji może zostać pozbawiony zarobkowania, albowiem jego praca związana jest z pozostawieniem do dyspozycji jako kierowcy. Nadto skarżący nie będzie mógł przystąpić do egzaminu umożliwiającego mu uzyskanie uprawnień do kierowania innymi pojazdami, np. ciężarowymi, ciągnikami siodłowymi, gdyż wedle informacji, jakie uzyskał, w sytuacji cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii B nie posiada legitymacji do uzyskania innych uprawnień. Na skutek cofnięcia uprawnień skarżący w sposób natychmiastowy zostaje pozbawiony nie tylko prawa jazdy, lecz i możliwości pracy zarobkowej, co wiąże się dla niego z dotkliwymi stratami finansowymi i koniecznością znalezienia innej pracy, która nie wymaga korzystania z pojazdów mechanicznych. Zdaniem skarżącego, biorąc pod uwagę realia rynku pracy południowej części województwa małopolskiego, który opiera się na wielu niewielkich, często bardzo oddalonych od siebie przedsiębiorstwach, znalezienie pracy zgodnej z jego predyspozycjami mogłoby się okazać niemożliwe, lub co najmniej bardzo długotrwałe. Skarżący dodał, że ze względu na uciążliwość poruszania się pomiędzy miejscowościami za pośrednictwem transportu zbiorowego (komunikacja do niektórych miejscowości kursuje zaledwie kilka razy dziennie), brak możności korzystania z własnego środka transportu wiązałaby się dla niego z ogromnymi nakładami czasowymi i finansowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00