Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 31 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Go 481/17
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant sekretarz sądowy Danuta Chorabik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2018 r . sprawy ze skargi E sp. z o.o. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Spółka z o.o. E, reprezentowana przez pełnomocnika będącego doradcą podatkowym, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr [...] z dnia [...] października 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przez skarżącą wierzytelności od innych podmiotów, których przedmiotem działalności gospodarczej jest nabywanie i sprzedaż wierzytelności.
Zaskarżona interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych. W dniu 19 czerwca 2017 r. do Krajowej Informacji Podatkowej wpłynął wniosek skarżącej o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym został przedstawiony zaistniały stan faktyczny a jako podlegające interpretacji zostały wskazane przepisy art. 8 ust.1, art. 86 oraz art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej również ustawa o VAT). Przedstawiając zaistniały stan faktyczny E podała, że jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność w zakresie oceny ryzyka i szacowania poniesionych strat (symbol PKD: 66.21.Z). Działalność w zakresie dochodzenia odszkodowań Spółka prowadzi w imieniu klienta, natomiast we własnym imieniu w zakresie dochodzenia nabytych odszkodowań. Świadczy też usługi najmu samochodów zastępczych (symbol PKD: 77.11.Z). Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Działalność skarżącej polega przede wszystkim na nabywaniu odszkodowań w drodze cesji wierzytelności (przelew - art. 509 k.c.) od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nabycie to z reguły następuje po cenie wyższej niż wartość odszkodowania zaproponowanego przez firmę ubezpieczeniową. Ponadto wnioskodawczyni nabywa wierzytelności od podmiotów pośredniczących, skupujących odszkodowania od innych podmiotów, będących czynnymi podatnikami VAT. Dla takich transakcji cena nabycia jest niższa niż wartość nominalna wierzytelności (ze względu na duży wolumen nabywanych praw). Niektóre z tych transakcji są opodatkowane stawką podstawową, co udokumentowane jest fakturami zakupu otrzymanymi od kontrahentów. Jeden z kontrahentów uzasadnia stosowanie stawki podstawowej VAT wydaną na jego wniosek interpretacją indywidualną prawa podatkowego. Z kontrahentami Spółka nie jest związana umowami handlowymi, ani nie łączy jej z nimi żaden stosunek prawny. Oferty zakupu pakietu wierzytelności nie są wiążące, skarżąca nie jest w żaden sposób zobligowana do ich zakupu. Spółka nabywa wierzytelności w postaci odszkodowań we własnym imieniu i na własne ryzyko. Odszkodowania są następnie przedmiotem pozwów o zapłatę przed sądami cywilnymi. Niektóre postępowania kończą się zasądzeniem należności (wyższej bądź niższej od nominalnej wartości nabytej wierzytelności); część postępowań kończy się ugodą jeszcze przed postępowaniem sądowym. Część nabytych wierzytelności może być przedmiotem sprzedaży do innych podmiotów skupujących takie prawa. Spółka powzięła wątpliwość, czy do wskazanych transakcji zastosowanie będzie mieć 23% stawka VAT, czy może transakcje te nie będą podlegały rygorowi ustawy o podatku od towarów i usług, ze względu na niewystąpienie w tym stanie faktycznym czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right