Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. IV SA/Gl 817/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant Starszy referent Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi K.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach decyzją [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez K. G., utrzymało w mocy decyzję Zastępcy Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta S., z [...] r. nr [...], odmawiającą pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w zakresie terapii behawioralnej i logopedycznej dla K. K. .

W podstawie prawnej organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 23), art. 1 i 2 ustawy z 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015r. poz.1169).

W uzasadnieniu decyzji organ, przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania administracyjnego i argumentację prawną, wyjaśnił, że K. G. [...] r. złożyła wniosek o przyznanie specjalistycznych usług opiekuńczych dla syna K. oraz o częściowe zwolnienie z odpłatności za usługi. W trakcie postępowania ustalono, że: strona prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem oraz synem; dochód 3 osobowej rodziny wynosi 6.560 zł miesięcznie; orzeczeniem o niepełnosprawności z [...] r. Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w S. stwierdzono, że K. G. został zaliczony do osób niepełnosprawnych; zaświadczeniem lekarskim z [...] r. stwierdzono, że dziecko ze względu na autyzm wymaga specjalistycznych usług opiekuńczych w wymiarze 20 godzin miesięcznie w tym 2 godziny tygodniowo z zakresu logopedii i 3 godziny tygodniowo z zakresu terapii behawioralnej i treningu umiejętności społecznych; z zaświadczenia Szkoły Podstawowej nr [...] w C. wynika, że K. G. jest uczniem klasy [...] (klasa specjalna dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera), jest objęty zajęciami z logopedą - 1 godzina na dwa tygodnie, zajęcia z rewalidantem - 2 godziny tygodniowo, gimnastyką korekcyjną z elementami terapii SI - 1 godzina na dwa tygodnie, zajęciami z elementami terapii behawioralnej - 1 godzina w miesiącu; z zaświadczenia Specjalistycznej Poradni Psychologicznej w K. z [...] r. wynika, że K.G. jest objęty opieką psychologiczną, pedagogiczną od [...] r., w poradni nie jest prowadzona terapia behawioralna. Organ ustalił też, że w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w C. prowadzone są zajęcia z terapii behawioralnej i terapii logopedycznej i zajęcia te są nieodpłatne. Mając na względzie powyższe organ pierwszej instancji odmówił przyznania pomocy w zakresie terapii behawioralnej i logopedycznej dla K. K., argumentując, że dziecko korzysta w szkole z zajęć z logopedą oraz z zajęć z elementami terapii behawioralnej. Nie korzysta z terapii w ramach NFZ, gdyż K. G. nie wykorzystuje przysługujących uprawnień i posiadanych możliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00