Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 marca 2013 r., sygn. II SA/Łd 1127/12

 

Dnia 5 marca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Anna Stępień Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska Protokolant specjalista Dominika Janicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2013 roku sprawy ze skargi H. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie umieszczenia w domu pomocy społecznej oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., na podstawie art. 138 § 2 w związku z art. 6, art. 7, art. 77 § 1 i art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., w skrócie K.p.a.) oraz z art. 54 ustawy z dnia 12 marca 2009r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009r., Nr 175, poz. 1362 ze zm., powoływana także jako ustawa), po rozpatrzeniu odwołania H. S. od decyzji Burmistrza A. z dnia [...], nr [...], o odmowie przyznania pomocy w formie umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej, uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.

W toku postępowania ustalono, iż wnioskiem z dnia 1 czerwca 2012r. H. S. zwrócił się do organu o skierowanie go do Domu Pomocy Społecznej z uwagi na brak możliwości radzenia sobie samodzielnie i brak możliwości opieki ze strony rodziny.

Rozpatrując powyższy wniosek organ I instancji stwierdził, iż wnioskodawca ma przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności od dnia 20 listopada 2008r. (Nr [...]), a w orzeczeniu stwierdzono, że ww. nie wymaga konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Zalecono natomiast korzystanie z systemu wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Ponadto pracownik socjalny przeprowadził wywiad środowiskowy w dniu 22 czerwca 2012r., z którego wynika, że wnioskodawca funkcjonuje samodzielnie. Pomaga mu bliska rodzina. Według oświadczenia matki - A. S., która mieszka na terenie posesji, pomaga ona wnioskodawcy w formie usługowej, żywieniowej oraz wspiera go życiowo. Również ojciec - I. S., jak wynika z jego oświadczenia pomaga synowi w postaci rzeczowej kupując mu żywność i opał. Oboje rodzice mają pozytywny stosunek do syna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00