Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Po 981/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Waldemar Inerowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 grudnia 2017 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania podania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 09 lutego 2017 r. X. sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej zwana również skarżącą lub wnioskodawczynią) wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym skarżąca jest podatnikiem VAT, a jej sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm. - dalej w skrócie: "ustawa o PTU"). W ramach prowadzonej działalności skarżąca pobiera od odbiorców opłaty za przyłączenie do sieci gazowej nieruchomości (obiektów). W ramach umowy o przyłączenie do sieci gazowej, podpisanej z odbiorcą, skarżąca wykonuje przyłącze gazowe dla danej nieruchomości (ewentualnie także inne elementy niestandardowe, znajdujące się pomiędzy układem włączeniowym a granicą własności sieci) oraz jednocześnie zapewnia możliwość poboru paliwa gazowego poprzez to przyłącze. Wykonane w ramach umowy przyłącze gazowe stanowi własność skarżącej. Opisano obowiązki skarżącej wynikające z umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Poprzez zakończenie realizacji przyłączenia do sieci gazowej skarżąca rozumie gotowość do dostarczania paliwa gazowego do nieruchomości (obiektu) odbiorcy. Po dokonaniu przyłączenia odbiorca zawiera ze skarżącą umowę dostarczania paliwa gazowego. Dla celów VAT skarżąca traktuje pobieraną opłatę przyłączeniową jako odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Odbiorca w praktyce może być podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o PTU jak i innym podmiotem (np. osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej). Skarżąca nabywa szereg usług od podmiotów zewnętrznych. Usługi te służą m.in. wskazanym pracom czy rozbudowie infrastruktury, realizacji przyłączy gazowych. Innymi słowy, w zakresie: prac/rozbudowy infrastruktury - skarżąca może przekazać do wykonania całość lub część prac danego zadania inwestycyjnego podmiotowi zewnętrznemu. W zakresie realizacji przyłączy gazowych skarżąca może przekazać do wykonania podmiotowi zewnętrznemu jeden ze wskazanych licznych elementów realizacji umowy przyłączeniowej, jakim jest fizyczna realizacja przyłącza gazowego. Skarżąca zasadniczo zleca prace budowlane, natomiast w zakresie, w jakim nie zleciłaby określonych prac do wykonania podmiotowi zewnętrznemu mogłaby wykonać je samodzielnie. W trakcie realizacji przyłączy gazowych i prac/rozbudowy infrastruktury podmioty zewnętrzne mogą wykonywać szereg różnych czynności/robót szczegółowo opisanych we wniosku o wydanie interpretacji. Może również dojść do sytuacji, w której prowadzona jest rozbudowa infrastruktury, lecz wytworzona w ten sposób infrastruktura nie stanie się własnością skarżącej lecz podmiotu trzeciego. W takim wypadku usługi podmiotów zewnętrznych nabywane są przez skarżącą w celu wykonania przez nią infrastruktury na rzecz podmiotów trzecich. Takie wykonanie infrastruktury na rzecz podmiotu trzeciego stanowi dla skarżącej świadczenie usług, opodatkowane VAT, dokumentowane wystawieniem faktury VAT na rzecz podmiotu trzeciego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right