Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Gd 1344/17

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M.C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 12 lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2011 r. postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 12 lipca 2017 r. w przedmiocie podatku do towarów i usług za miesiąc grudzień 2011 r. M.C. zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji na podstawie art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017r., poz. 1369 ze zm.), powoływanej w dalszej części uzasadnienia jako "p.p.s.a".

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, że wykonanie decyzji wyrządzi mu znaczną szkodę, a skutki tej szkody będą niemożliwe do odwrócenia. Skarżący powołał się na bardzo wysoką wartość przedmiotu zaskarżenia (łącznie z innymi decyzjami wymienionymi w skardze) podkreślając, że wykonanie zaskarżonej decyzji doprowadzi do powstania nieodwracalnych lub też trudnych do odwrócenia następstw. Kwota, którą skarżący będzie finalnie zobowiązany zwrócić w wykonaniu zaskarżonej decyzji oraz pozostałych decyzji wskazanych w petitum skargi wynosić będzie co najmniej 3.719,- złotych, powiększona o odsetki jak dla zaległości podatkowych. Biorąc pod uwagę sytuację majątkową i finansową skarżącego, egzekucja przedmiotowej kwoty, jeszcze przed rozpoznaniem skargi, spowoduje utratę płynności finansowej i utratę zdolności do bieżącego regulowania licznych należności skarżącego wobec Urzędu Skarbowego na ponad 80.000,- zł i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ponad 20.000,- zł, co potwierdzają wpisy hipoteki nieruchomościach, których skarżący jest współwłaścicielem. Utrata płynności finansowej skutkować będzie również niemożnością otrzymania pożyczek czy kredytów bankowych. Tym samym, w ocenie skarżącego, konieczność zapłaty tak dużej kwoty spowoduje, nawet jeżeli kwota ta ostatecznie po rozpoznaniu sprawy przez Sąd zostanie skarżącemu zwrócona, że na wyrównanie strat poniesionych przez niego będzie już za późno.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00