Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2017 r., sygn. VI SA/Wa 699/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2017 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną w niniejszej sprawie decyzją z [...] stycznia 2017 r. Nr [...] Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej organ, Prezes UOKiK), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.; dalej kpa), art. 9a ust. 1 i 2, art. 35a pkt 4, art. 35c ust. 1, art. 35d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1928) oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1059 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej ([...] WIIH) z [...] listopada 2016 r. Nr [...] nakładającą na M. R., przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] (dalej skarżący, przedsiębiorca) karę pieniężną w wysokości 5 000 złotych, za niezamieszczenie na stacji paliw [...] czytelnych informacji dotyczących zawartości biokomponentów w paliwach ciekłych wprowadzanych do obrotu na tej stacji.
Do wydania przedmiotowego rozstrzygnięcia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 19 września 2016 r. inspektorzy [...] WIIH przeprowadzili kontrolę w należącej do skarżącego stacji paliw zlokalizowanej [...]. Z okazanych dokumentów dostaw benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego oraz załączonych do nich świadectw jakości wynikało, że w zakupionej przez przedsiębiorcę benzynie bezołowiowej 95 znajduje się do 5% (V/V) biokomponentu w postaci alkoholu etylowego, natomiast w oleju napędowym mniej niż 0,05 % (V/N) biokomponentu w postaci estrów metylowych. Na stacji paliw nie zamieszczono informacji o zawartości biokomponentów w paliwach ciekłych, co jest niezgodne z postanowieniami art. 9a ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Powyższe ustalenia znalazły potwierdzenie w oświadczeniu pracownicy przedsiębiorcy (księgowej U. W.), która potwierdziła brak na dzień przeprowadzenia kontroli na stacji paliw informacji o biokomponentach zawartych w paliwach. Informacja o biokomponentach została uwidoczniona w toku kontroli. Ustalenia kontroli udokumentowano protokołem kontroli z 19 września 2016 r. Nr [...] podpisanym przez osobę upoważnioną do reprezentowania kontrolowanego przedsiębiorcy bez wnoszenia uwag.