Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. III SA/Po 641/17

Celne prawo

 

Dnia 9 listopada 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska (spr.) Sędziowie WSA Marzenna Kosewska WSA Izabela Paluszyńska Protokolant: ref. staż. Marta Chocianowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2017 roku przy udziale sprawy ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie dokonania retrospektywnego zaksięgowania pozostającego do pokrycia kwoty długu celnego oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej [...] decyzją z [...] czerwca 2017 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] (dalej: "strona", "spółka") od decyzji Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego [...] z [...] marca 2017 r., nr [...], w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania długu celnego, uchylił decyzję organu I instancji w części orzekając co do istoty sprawy.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Procedurą celną dopuszczenia do wolnego obrotu według zgłoszenia celnego SAD nr [...] z [...] kwietnia 2014 r. zostały objęte towary określone w polu 31 SAD jako "art. wędkarskie pozostałe - proce, uchwyty, podbieraki, siatki, podpórki, stanowiska karpiowe, osęki, części do podbieraków", dla których spółka zadeklarowała kod TARIC 9507 90 00 00 oraz obliczyła kwotę długu celnego według stawki celnej 3,7%. Zgłoszenie zostało przyjęte, a towary dopuszczono do obrotu na podstawie załączonych przez importera dokumentów wymaganych do ich objęcia wnioskowaną procedurą celną.

Przeprowadzona przez Naczelnika Urzędu Celnego w [...], na podstawie art. 78 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, kontrola powyższego zgłoszenia doprowadziła do zakwestionowania przynależność niektórych w ujętych w nim towarów do deklarowanego kodu TARIC wskazując, że wyroby te należało zaklasyfikować w następujący sposób: - podpórki wędkarskie i stanowiska karpiowe [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] do kodu CN 7616 99 90, - podpórkę wędkarską [...] do kodu CN 7019 90 00. Klasyfikacja pozostałych towarów nie została zakwestionowana. Ustalenia kontroli zawarte zostały w protokole nr [...] z [...] czerwca 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00