Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. I SA/Po 624/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 09 listopada 2017 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z egzekucji I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r., nr [...]; II. zasadza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz [...] kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2017 r. A. M. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z [...] kwietnia 2017 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] stycznia 2017 r. nr [...], wydane w przedmiocie odmowy zwolnienia z egzekucji.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle stanu faktycznego sprawy, w której Dyrektor Izby Celnej w P. wszczął egzekucję administracyjną wobec skarżącego na podstawie czterech tytułów wykonawczych wystawionych z [...] listopada 2016 r. przez Dyrektora Izby Celnej w S., obejmujących zaległości z tytułu podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej. Organ egzekucyjny, zawiadomieniem z [...] grudnia 2016 r., dokonał zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego skarżącego w [...] S.A.
Pismem z dnia [...] grudnia 2016 r. skarżący wystąpił do organu egzekucyjnego, na podstawie art. 13 ustawy z dnia [...] czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r., poz. 599 ze zm.; dalej: "u.p.e.a.") z wnioskiem o zwolnienie z egzekucji, na okres 6 miesięcy, wierzytelności z czterech rachunków bankowych: dwóch w [...] Banku [...] S.A. i dwóch w [...] S.A. oraz ograniczenie egzekucji do rachunku bankowego w [...] S.A. Uzasadniając wniosek zobowiązany wskazał, że zajęcie ww. rachunków bankowych doprowadzi do utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa, są one bowiem rachunkami głównymi umożliwiającymi bieżące funkcjonowanie firmy w relacjach z kontrahentami, pracownikami czy dostarczycielami mediów. Zobowiązany podkreślił również, że w niniejszej sprawie interes społeczny przeplata się z ważnym interesem podatnika, ponieważ prowadzone przez niego przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 100 osób, które regularnie otrzymują wynagrodzenie, a skarżący związku z tym odprowadza w skali miesiąca blisko [...] zł do ZUS. Przeprowadzenie egzekucji z rachunku głównego firmy uniemożliwiłoby skarżącemu zachowanie płynności i realizowanie obowiązków wobec Skarbu Państwa. Zobowiązany zapewnił także, że pozytywne rozpoznanie jego wniosku nie spowoduje bezskuteczności prowadzonej egzekucji. Zadeklarował dobrowolną wpłatę w kwocie [...]zł oraz dalsze regularne spłaty zadłużenia.