Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 listopada 2017 r., sygn. I SA/Po 382/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska - Cybulska (spr.) Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2017 r. sprawy ze skargi RM na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za 2014 r. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] r., nr [...]

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] 2016 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza W. z dnia [...] 2016 r. nr [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za 2014 rok.

Powyższe decyzje wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] 2016 r. Burmistrz W. odmówił R. M. (dalej jako: Skarżący) umorzenia zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości należnym za 2014 rok w kwocie [...]zł.

Od tej decyzji Skarżący odwołał się, podnosząc, że wydając zaskarżoną decyzję organ I instancji nie wziął należycie pod uwagę jego trudnej sytuacji majątkowej. Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie zaległości podatkowej.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu I instancji wskazując, że zasadą systemu podatkowego jest, że podatnik winien wykonać obowiązek podatkowy w zakreślonym przepisami terminie i w pełnej wysokości. Wszelkie ulgi w tym zakresie mają charakter wyjątkowy, dlatego też organ podatkowy może stosować takie ulgi wyłącznie wówczas, jeżeli dojdzie do przekonania, że całokształt okoliczności sprawy prowadzi do uzasadnionego wniosku, iż podatnik z przyczyn nadzwyczajnych nie może uregulować zobowiązania w terminie lub wcale.

Podkreślono, że decyzje w sprawach ulg podatkowych zapadają w granicach uznania administracyjnego. Granice te wyznacza ważny interes podatnika lub ważny interes publiczny. Organ wskazał, że ważny interes podatnika uzasadniający przyznanie ulgi polegającej na umorzeniu zaległości podatkowej rozpoznawany winien być przez pryzmat sytuacji ekonomicznej podatnika. Interes taki zachodzi, jeżeli zapłata zaległości podatkowej, zważywszy na tę sytuację jest niemożliwa lub jeśli zapłata zaległości postawiłaby podatnika w sytuacji zagrażającej egzystencji jego lub osób, które utrzymuje. Wydanie decyzji w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej winno zostać poprzedzone starannym i wnikliwym postępowaniem dowodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00