Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 listopada 2017 r., sygn. II SA/Ol 817/17

Administracyjne postępowanie; Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2017 r. sprawy ze skargi J.M. na decyzję Urzędu z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że J. M. złożył wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w myśl przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Wnioskodawca przedstawił decyzję Prezesa IPN-u, w której Prezes IPN stwierdził, że J. M. nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, a ponadto w archiwach Instytutu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez stronę lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Decyzja Prezesa IPN potwierdza, że w przypadku strony nie zachodzą przesłanki negatywne co do przyznania przedmiotowego statusu.

Wnioskodawca wskazał również we wniosku, że w latach 80. ubiegłego wieku był współorganizatorem i działaczem Diecezjalnego Komitetu Pomocy Internowanym,

Aresztowanym i ich rodzinom. Z jego oświadczenia wynika, że był

objęty inwigilacją Służby Bezpieczeństwa i poddawany represjom z powodu kierowania

Komitetem i z powodu kontaktów z działaczami opozycji. Wnioskodawca podał, że został zwolniony z pracy w Okręgowym Urzędzie Telekomunikacji Międzymiastowej w 1984 r. i z Biura Projektów Komunalnych w 1986 r., a ponadto Służba Bezpieczeństwa blokowała jego zatrudnienie w firmach prywatnych. Na potwierdzenie podnoszonych okoliczności dołączył do wniosku informację o działalności opozycyjnej i doznanych represjach opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, wydruk z Biuletynu Informacji Publicznej IPN, biogram z Encyklopedii Solidarności oraz kserokopię wyroku Sądu Rejonowego w Wydziału IV Pracy z dnia 30 marca 1999 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00