Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 listopada 2017 r., sygn. III SA/Gl 748/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Specjalista Beata Mahlhofer, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2017 r. sprawy ze skargi "A" s.c. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. (zwany dalej również Organem II instancji lub Organem odwoławczym) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. (w dalszej części uzasadnienia określanego również jako Organ I instancji) z [...]r. nr [...] . Na mocy tego nieostatecznego rozstrzygnięcia Organu I instancji, określono A s.c. (definiowanemu dalej jako Podatnik, Spółka, Strona lub Skarżący) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń 2012 r. w kwocie [...] zł. Podstawą prawną decyzji Dyrektora Izby Celnej był art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 21 § 1 pkt 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2012r. poz. 749 z późn. zm. - określana dalej jako O.p.), a także art. 8 ust. 5, art. 10 ust.8, art. 13 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 98 ust. l pkt 1 oraz art. 99 ust. 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. 626 z późn. zm. - nazywana dalej u.p.a.).

W uzasadnieniu decyzji ostatecznej przywołano następujący stan faktyczny sprawy.

18 stycznia 2012 r. funkcjonariusze Referatu Dozoru Urzędu Celnego przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących stosowania znaków akcyzy w lokalu gastronomicznym (barze) położonym przy ul. [...] w C. należącym do wspólników spółki cywilnej A. W trakcie kontroli dokonano sprawdzenia znaków akcyzy na 116 opakowaniach papierosów i nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie stosowania znaków akcyzy na znajdujących się w obrocie papierosach. Ustalono natomiast, że kontrolowany oferował na sprzedaż papierosy za odpłatnością powyżej maksymalnej ceny detalicznej w połączeniu z usługą barmańską, polegającą na otwarciu paczki. Wartość wspomnianej usługi wynosiła 1,25 zł, a stosowna informacja o jej pobieraniu zamieszczona była nad wystawionymi do sprzedaży papierosami. Podatnik poinformował, że usługa barmańska wykonywana jest na życzenie klienta. To klient decyduje więc, czy chce skorzystać z usługi barmańskiej polegającej na tym, że udostępniany jest mu stolik na sali dla palących. W przypadku rezygnacji z usługi barmańskiej sala dla palących nie jest udostępniania. Dodatkowo, opierając się na przedłożonych kserokopiach czytelnych paragonów ustalono, że w styczniu 2012 r. dokonano sprzedaży 68 paczek papierosów w połączeniu z inną usługą (usługa barmańska). Wprawdzie z informacji podanej przez Podatnika w piśmie z 10 kwietnia 2012 r. wynikało, że usługę barmańską wykonano 76 razy, niemniej jednak część paragonów przedstawionych do kontroli okazała się nieczytelna. Dlatego też przyjęto, że w styczniu 2012 r. miała miejsce sprzedaż 68 paczek papierosów w połączeniu z usługą barmańską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00