Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Szczecinie z dnia 13 października 2017 r., sygn. II SA/Sz 955/17

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder po rozpoznaniu w dniu 13 października 2017 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. H. i A. H. na uchwałę Nr XIII/130/11 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 24 listopada 2011 r. w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Łużyckiej w Gryfinie p o s t a n a w i a I. odrzucić skargę, II. zwrócić skarżącym uiszczony wpis sądowy od skargi w kwocie [...] ( [...]) złotych

Uzasadnienie

W dniu [...] r. W. H. i A. H. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. skargę na uchwałę Nr XIII/130/11 Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 24 listopada 2011 r. w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Łużyckiej w Gryfinie. Skarżący wyjaśnili, że wezwaniem z dnia 24 maja 2017 r. zwrócili się do organu stanowiącego Gminy o usunięcie naruszenia prawa poprzez uchylenie tej uchwały, ale Rada Miejska w Gryfinie uchwałą Nr XXXVIII/367/17 z dnia 29 czerwca 2017 r. odmówiła uwzględnienia wezwania. O podjęciu uchwały stanowiącej odpowiedź na wezwanie skarżący zostali powiadomieni w dniu 10 lipca 2017 r. W. H. i A. H. wskazali, że zaskarżona uchwała narusza i bezpodstawnie ingeruje w prawo własności gruntów położonych przy ul. [...] w G., dlatego wnoszą o stwierdzenie jej nieważności.

Rada Miejska w G. w odpowiedzi na skargę wniosła o jej odrzucenie z tego względu, że skarżący nie wykazali w jaki sposób uchwała narusza ich interes prawny lub uprawnienie, dopiero bowiem stwierdzenie naruszenia takiego interesu prawnego lub uprawnienia otwiera drogę do merytorycznego rozpoznania skargi. Naruszenie interesu prawnego następuje wtedy, gdy zaskarżonym aktem zostaje odebrane lub ograniczone jakieś prawo skarżącego, wynikające z przepisów prawa materialnego, względnie zostanie nałożony na niego nowy obowiązek lub też zmieniony obowiązek dotychczas na nim ciążący. Skarżący nie wykazali na czym polega naruszenie ich interesu prawnego przedmiotową uchwałą, co uzasadnia odrzucenie skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 5a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00