Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Ol 558/17

Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca),, sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 18 października 2017r. sprawy ze skargi spółki A na interpretację indywidualną Wójta Gminy z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Ol 558/17

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16 stycznia 2017 r. A. Sp. z o.o. (zwana dalej: "Spółką", "stroną", "skarżącą") zwróciła się do Wójta Gminy D. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.

We wniosku Spółka podała następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe: skarżąca jest spółką prawa polskiego z siedzibą w W., prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych. Elektrownie wiatrowe strony składają się z następujących elementów: turbiny wiatrowej, wieży, wyposażenia każdej wież, fundamentu. Turbina to urządzenie umiejscowione na wieży elektrowni, które przekształca energię wiatru w energię elektryczną. Głównym elementem turbiny jest wirnik, dzięki któremu jest dokonywana konwersja energii wiatru na energię mechaniczną, która następnie przekształcana jest za pomocą generatora na energię elektryczną. Wirnik osadzony jest na wale, poprzez który napędzany jest generator. W celu dostosowania prędkości wirnika stworzono skrzynię przekładniową, w której dokonuje się ewentualne zwiększenie jego prędkości obrotowej. W piaście wirnika umieszczony jest serwomechanizm pozwalający na ustawienie kąta nachylenia łopat (skoku). Do elementów turbiny należy również gondola, stanowiąca część obracającą się o 360 stopni. Pomaga w tym zainstalowany na szczycie wieży silnik, który poprzez przekładnię zębatą może obracać gondolą. Pracą mechanizmu ustawienia łopat i kierowania elektrowni zarządza układ mikroprocesorowy na podstawie danych wejściowych (np. prędkość i kierunek wiatru). Ponadto w gondoli znajdują się: transformator, łożyska, układy smarowania, układy chłodzenia, hamulec zapewniający zatrzymanie wirnika w sytuacjach awaryjnych. Elektrownie wiatrowe są skonstruowane w ten sposób, iż wieża posadowiona jest na fundamencie, który jest trwale związany z gruntem. Wieża składa się z części zewnętrznej, konstrukcyjnej (w kształcie rury), która wykonana jest ze stali, a także części wewnętrznej - technicznej, w której umieszczone jest wyposażenie techniczne, na które składają się następujące elementy: winda, platformy/balkony do wychodzenia z windy, okablowanie, transformator potrzeb własnych, urządzenia sterujące, drabina, zabezpieczenia przeciwpożarowe, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz instalacja alarmowa. Ponadto strona wyodrębniła również licznik wyprodukowanej energii na potrzeby zielonych certyfikatów (zlokalizowany w każdej elektrowni wiatrowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00