Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 października 2017 r., sygn. II SA/Ol 426/17

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2017 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego w sprawie oceny stanu technicznego przewodów kominowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 9 stycznia 2017 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w "[...]" (dalej powoływany jako: "organ pierwszej instancji"), działając na podstawie art. 81c ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290, z późn. zm.), nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej "[...]" (dalej jako: "skarżąca" lub "Wspólnota"), opracować ocenę stanu technicznego i drożności przewodów dymowych oraz wentylacyjnych w przedmiotowym budynku ze wskazaniem do których przewodów należy podłączyć pomieszczenia kuchni i łazienki w lokalu nr "[...]", aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego i grzewczego. Termin przedłożenia oceny stanu technicznego organ ustalił na dzień 3 lutego 2017 r.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że w toku kontroli, przeprowadzonej dnia 26 października 2016 r. ustalono, że w pomieszczeniu łazienki w lokalu mieszkalnym nr "[...]" zainstalowany jest kocioł c.o. 1 kW, podłączony do przewodu dymowego za pomocą rury stalowej o przekroju 14 x 14 cm. Pomieszczenie wentylowane jest przy pomocy wentylacji mechanicznej, podłączonej do przewodu wentylacyjnego w kuchni za pomocą rury spiro Ø 110 o długości ok. 1,60 m. Brak wentylacji nawiewnej. Organ pierwszej instancji ocenił, że usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości uzależnione jest od poprawnego funkcjonowania przewodów dymowych i wentylacyjnych. Uwzględniając powyższe, stwierdził, że niezbędne jest ustalenie sposobu doprowadzenia tych przewodów do stanu sprawności technicznej i użytkowej, umożliwiającej korzystanie z nich wszystkim użytkownikom lokali w budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00