Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 października 2017 r., sygn. II SA/Ol 659/17

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2017 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Dyrektora Izby z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie kary za przejazd pojazdem nienormatywnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik "[...]" Urzędu Celno - Skarbowego w "[...]" (dalej jako: "organ pierwszej instancji"), decyzją z dnia 28 kwietnia 2017 r., nałożył na "[...]" (dalej jako: "skarżący"), karę pieniężną w wysokości 15.000 zł z uwagi na wykonywanie przejazdu pojazdem nienormatywnym i wezwał do uiszczenia nałożonej kary pieniężnej w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji ostatecznej na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.

Organ pierwszej instancji ustalił bowiem, że w dniu 20 listopada 2012 r. pojazd samochodowy "[...]", przekraczał granicę na drogowym przejściu granicznym w Bezledach, na drodze nr 51, po której mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku na pojedynczej osi do 10 t. W trakcie tej czynności funkcjonariusze celni w Oddziale Celnym w Bezledach, dokonali pomiarów nacisków osi i masy całkowitej pojazdu. W czynnościach kontrolnych uczestniczył kierowca pojazdu. Wobec stwierdzenia elektroniczną wagą samochodową do wyznaczania dynamicznego obciążenia osi kół pojazdu "[...]", przekroczenia dopuszczalnego nacisku na drugiej, napędowej osi o 2.340 kg system automatycznie wygenerował protokół z kontroli pojazdu przekraczającego granicę państwa przy wyjeździe z terytorium RP. Dokonano powtórnego ważenia pojazdu, który wykazał przekroczenie nacisku na tą samą oś o 2.690 kg. Organ pierwszej instancji zaznaczył, że w aktach sprawy znajduje się kopia świadectwa legalizacji powtórnej opisanej wyżej wagi. Podał, że dla zapewnienia prawidłowego wjazdu na urządzenie pomiarowe zamontowane są oznaczenia wskazujące sposób wykonania przejazdu, a wynik ważenia uzyskiwany jest za pomocą programu komputerowego. Waga została wyposażona w system automatycznej sygnalizacji błędów pomiaru. Zaznaczył, że z protokołu ważenia pojazdu nie wynikało, aby podczas dokonywania pomiaru waga sygnalizowała jakiekolwiek nieprawidłowości. Wynik przeprowadzonego pomiaru wskazał przekroczenia na drugiej osi o 2.340 i 2.690 kg, które stanowiły odpowiednio 23,4% i 26,9% wartości. Ponieważ naciski przekroczyły 20 % dopuszczonej wartości, ustalono karę pieniężną w wysokości 15.000 zł, stosownie do art. 140aa ust. 1 i art. 140ab ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy Prawo o ruchu drogowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00