Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 października 2017 r., sygn. III SA/Kr 879/17

Inspekcja pracy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga Sędziowie WSA Bożenna Blitek (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Małgorzata Krasowska-Świt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2017 r. sprawy ze skargi A J. W. Spółka Jawna z siedzibą w T na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia 9 czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia, że obiekty i pomieszczenia zakładu pracy nie odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy skargę oddala.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 marca 2017 r. P. W. - właściciel "A" J. W. Spółka Jawna w T zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o wydanie decyzji na okoliczność czy użytkowane przez Spółkę pomieszczenia zlokalizowane w pawilonie nr [...] w T - Plac "B" oraz w B, ul. M spełniają warunki określone w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Decyzją z dnia [...] 2017 r. nr [...] Inspektor pracy stwierdził, że "obiekty i pomieszczenia zakładu pracy użytkowane przez "A" J. W. Spółka Jawna w T, tj. Pawilon nr [...] zlokalizowany w T, Plac "B" oraz w B, ul. M

"a) nie odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy;

b) osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz dostępności do nich."

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji ustalił, że w pomieszczeniu pawilonu handlowego nr [...] zlokalizowanego w T, Plac "B" nie zapewniono możliwości korzystania z ustępu, a pracownica korzysta z pomieszczenia ustępu zlokalizowanego na końcu ciągu pawilonów handlowych, w odległości około 40-50 m od pawilonu, przy czym przejście do ustępu odbywa się po otwartej przestrzeni placu targowego. Organ podał, że z przedłożonego przez pracodawcę pisma z dnia 2 sierpnia 2016 r. znak: [...] wynika, że pracownice zatrudnione w pawilonie mogą korzystać z pomieszczenia sanitariatów, które są wyposażone zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, po uiszczeniu obsłudze opłaty zgodnie z cennikiem zatwierdzonym przez Targowiska Miejskie. W trakcie kontroli stwierdzono również, że w pawilonie świadczyła pracę pracownica bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Również w pawilonie handlowym w B przy ul. M organ I instancji stwierdził, że pracownica korzysta z pomieszczenia ubikacji zlokalizowanego na końcu ciągu pawilonów handlowych, w odległości około 20 m od pawilonu, a przejście do ustępów odbywa się po otwartej przestrzeni placu przyległego do obiektów handlowych. Z ustaleń organu wynika, że pracę także w tym pawilonie świadczyła pracownica bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Mając powyższe na względzie organ I instancji stwierdził, że w przypadku stanowisk pracy zlokalizowanych w T w pawilonie handlowym nr [...] na Placu "B" oraz w B przy ul. M nie zapewniono pracownikom możliwości korzystania z pomieszczeń ustępów usytuowanych w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem, które powinno być ogrzewane, co stanowi naruszenie przepisu § 111 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) w związku z § 1 ust. 1 załącznika nr 3 do tego rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00