Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 października 2017 r., sygn. III SA/Gd 589/17
Ewidencja ludności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2017 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia 1 czerwca 2017 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 14 kwietnia 2017 r., nr [...] Wójt Gminy na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 657) orzekł o wymeldowaniu A. B. z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...] w Z..
W uzasadnieniu wskazano, że wniosek o wymeldowanie A. B. złożyli D. i H. B. podnosząc, iż A. B. nie zamieszkuje w miejscu zameldowania od 2012 r. W toku postępowania ustalono, że A. B. jest byłą synową właścicieli lokalu. Wskutek konfliktu opuściła ona przedmiotowy lokal i zamieszkała w S.. W toku postępowania twierdziła, że przyjeżdża do miejsca zamieszkania, a w dniu 17 marca 2017 r. przyznała, że przyjeżdża, ale tylko na posesję, gdyż nie posiada pasujących do budynku kluczy.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił wniosek w przedmiocie uregulowania sposobu korzystania z mieszkania złożony przez A. B.. Z uzasadnienia postanowienia wynika jednoznacznie, że A. B. z własnej woli opuściła mieszkanie i nie uprawdopodobniła, że uczyniła to na skutek samowolnego, bezprawnego czynu właścicieli mieszkania.
Oględziny lokalu nie mogły zostać przeprowadzone, z uwagi na brak zgody właścicieli posesji. Zebrany materiał dowodowy potwierdził, że A.B. nie mieszka w lokalu od lipca 2012 roku, bowiem tę datę opuszczenia wskazywali uczestnicy postępowania. Co ważne, nie podejmowała ona jakiegokolwiek działania faktycznego lub prawnego zmierzających do ponownego zamieszkania w tym lokalu. Tymczasem osobie, której naruszono posiadanie służy prawo wystąpienia do sądu powszechnego z powództwem o przywrócenie naruszonego posiadania lokalu. W takim przypadku to sąd cywilny rozstrzyga, czy doszło do naruszenia posiadania i jeżeli postępowanie wyjaśniające to potwierdzi, przywraca jego posiadanie. Opierając się na zgromadzonym materiale dowodowym trudno jest przychylić się do stanowiska strony w sprawie braku dobrowolności i trwałości opuszczenia spornego lokalu oraz zamiaru stałego zamieszkiwania w miejscu pobytu stałego, skoro nie podejmuje ona żadnych działań zmierzających do powrotu do lokalu z mocy prawa.