Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 marca 2016 r., sygn. III SA/Kr 1401/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Dorota Dąbek (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Maria Zawadzka Protokolant starszy referent Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2016 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Wojewody z dnia 27 sierpnia 2015r. nr [ ] w przedmiocie wymeldowania skargę oddala
Uzasadnienie
wyroku WSA w Krakowie z dnia 3 marca 2016r.
Decyzją z dnia [...] 2015r. nr [...] Burmistrz odmówił wymeldowania A. H. z pobytu stałego z budynku mieszkalnego położonego w miejscowości J ul. K. Organ I instancji ustalił, że A. H. nie opuściła dobrowolnie i na trwałe w/w lokalu, co zostało udowodnione w oparciu o wyjaśnienia stron tj. A. H. i J. H., złożone do protokołów w dniu 16.06.2015r. W ocenie organu I instancji, wyjaśnienia stron są spójne i nie budzą wątpliwości. Strony jednoznacznie podają bowiem, że A. H. korzysta z przydzielonego jej w wyroku rozwodowym przez Sąd Okręgowy małego pokoju, kuchni i łazienki. W pokoju posiada meble i część swoich rzeczy osobistych. Do przedmiotowego budynku posiada klucze, a tym samym swobodny dostęp. Organ I instancji wskazał, że sam wnioskodawca J. H. potwierdza, że nie zabrania byłej żonie korzystać z w/w pomieszczeń. Z wyjaśnień stron wynika również, że A. H. partycypuje w kosztach związanych z utrzymaniem przedmiotowego domu. W tej sytuacji organ I instancji uznał, że nie doszło do dobrowolnego i trwałego opuszczenia lokalu, a tylko stwierdzenie tych okoliczności skutkowałoby wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego A. H.
W odwołaniu od powyższej decyzji organu J. H. stwierdził, że Urząd Miejski bezprawnie zameldował A. H. w budynku przy ul. K w J, gdyż wymieniona nie będąc właścicielem przedmiotowego budynku, winna była uzyskać uprzednio jego zgodę na zameldowanie, a on takiej zgody nie wyrażał. Tym samym odwołujący się uważa, że doszło do samowoli urzędniczej, ponieważ organ meldunkowy nie przeprowadził postępowania administracyjnego, które w świetle braku zgody właściciela przedmiotowej nieruchomości na zameldowanie A. H. powinien był przeprowadzić. Ponadto J. H. zarzucił organowi l instancji, iż nie przekazano mu wnioskowanych kopii dokumentów, w oparciu o które organ zameldował A. H. w budynku przy ul. K w J. Przywołując stosowne orzecznictwo sądów administracyjnych J. H. uważa, że brak było przesłanek tego zameldowania.