Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 września 2017 r., sygn. II SA/Wr 394/17
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Protokolant starszy woźny sądowy Natalia Rusinek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 września 2017r. sprawy ze skargi R.Cz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J.G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy nałożenia obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom w sprawie możliwości naruszenia stosunków wodnych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Burmistrz Gminy i Miasta G.Ś. w oparciu o przepisy art. 104 i art. 107 kpa w związku z art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1250 z późn. zm.) odmówił nałożenia obowiązku na właściciela gruntu Pana Z.G. przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom w sprawie możliwości naruszenia stosunków wodnych poprzez podniesienie gruntu na działce nr [...] w miejscowości R. w sprawie wszczętej z wniosku Pani R.C. zamieszkałej w R. gmina G.Ś..
W uzasadnieniu organ wskazał na ustalenia poczynione w toku postępowania wyjaśniającego, a w szczególności na wyniki wizji w terenie, przesłuchania właścicieli gruntów w charakterze stron oraz opinię biegłego. Ustalono, że na działce nr [...] została wykonana makroniwelacja terenu przy granicy z działkami nr [...] i [...], polegająca na wyrównaniu terenu ziemią dostarczoną z wykopów z innej części działki, co spowodowało podniesienie terenu średnio od 30 cm do miejscami 60 cm.
Prace te nie zmieniły nachylenia powierzchni gruntu i nie zmieniły kierunku spływu wód powierzchniowych z tego terenu. Orzekając o odmowie nałożenia na Z.G., jako właściciela gruntu, obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego, organ pierwszej instancji oparł się na ustaleniach biegłego, który stwierdził, że prace ziemne polegające na wyrównaniu powierzchni terenu, oraz częściowym podniesieniu niwelety terenu w żaden sposób nie wpływają na zmianę stanu wody na gruncie ze szkodą dla gruntów sąsiednich.