Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 września 2017 r., sygn. II SA/Po 179/17
Budowlane prawo
Dnia 7 września 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2017 roku sprawy ze skargi E. L. i M. L. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] 2016 roku Nr [...] w przedmiocie doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego oddala skargę
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. (dalej w skrócie: "PINB" lub "Inspektor Powiatowy") decyzją z [...] 2016 r., nr [...] (znak [...]), wydaną na podstawie art.104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm. - dalej: k.p.a.") oraz art. 51 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 51 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, nakazał M. L. i E. L. doprowadzenie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażami przy ulicy [...] w P. (dz. nr [...], ark. 15, obręb D.) do stanu poprzedniego, tj. sprzed przebudowy, która doprowadziła do zmiany sposobu użytkowania na budynek mieszkalny wielorodzinny o siedmiu lokalach mieszkalnych wraz z budową wewnętrznej instalacji gazowej.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż w dniu 22 grudnia 2015 r. pracownicy inspektoratu przeprowadzili czynności kontrolne na nieruchomości przy ulicy [...] w P.. W trakcie kontroli stwierdzono, że na terenie przedmiotowej nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny, złożony z części o trzech kondygnacjach nadziemnych oraz z części parterowej. Ustalono, że od 30 kwietnia 2014 r. współwłaścicielami nieruchomości są M. i E. L. i to oni byli inwestorami robót budowlanych przeprowadzonych w obrębie części mieszkalnej oraz części garażowej budynku przy ulicy [...], a roboty te polegały na wyburzeniu części ścian i budowie nowych, co spowodowało wydzielenie nowych pomieszczeń mieszkalnych. W następstwie tych robót budowlanych powstało siedem niezależnych lokali mieszkalnych: po dwa lokale na każdej kondygnacji w części mieszkalnej trzykondygnacyjnej, dostępne z wspólnej klatki schodowej oraz jeden lokal w części garażowej dostępny odrębnym wejściem od frontu budynku. Wykonano także inne prace budowlane, polegające na wymianie okien i drzwi, wymianie instalacji oraz utworzeniu balkonu na stropie pierwszej kondygnacji nadziemnej od strony ogrodowej. W trakcie kontroli stwierdzono, że każdy lokal posiada odrębne drzwi wejściowe oznaczone numerem oraz, że w skład każdego z lokali wchodzi kuchnia, łazienka oraz przynajmniej jeden pokój.