Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 września 2017 r., sygn. I SA/Po 637/17

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] (dawniej: [...] w [...]) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2007-2012. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej spółki kwotę [...],- zł ( słownie: [...]złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

X. Sp. z o.o., Oddział [...] w P. (obecnie Y. Sp. z o.o. Oddział w P. - dalej jako: "Spółka" lub "strona skarżąca") złożyła wniosek z dnia 19 grudnia 2012 r. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2007- 2012 oraz o zwrot nadpłaty. Do wniosku załączono korekty deklaracji podatkowej za poszczególne lata.

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Burmistrz [...] określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za poszczególne lata 2007-2012. W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji podał, że według strony doszło do błędnego opodatkowania wskazanych w deklaracjach podatkowych nieruchomości jako budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zieleni i nasadzeń, które nie spełniają definicji obiektu budowlanego i z tego względu nie mogą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Zdaniem podatnika w tymże okresie nastąpiło podwójne opodatkowanie części środków trwałych, stanowiących obiekty budowlane - zarówno w kategorii budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i budowli, a dotyczy to budynku magazynowego - wiaty magazynowej. Ponadto zdaniem Spółki wartość urządzeń zlokalizowanych w stacjach redukcyjno- pomiarowych nie powinna być uwzględniona jako podstawa opodatkowania w podatku od nieruchomości. Podatnik wskazywał, że urządzenia zlokalizowane w kontenerowych stacjach redukcyjno- pomiarowych nie powstają w procesie budowlanym, ani też nie są trwale związane z fundamentami i nie stanowią obiektów budowlanych w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00