Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 września 2017 r., sygn. III SA/Łd 369/17
Celne postępowanie
Dnia 19 września 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Protokolant pomocnik sekretarza Ewa Cieślik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2017 roku sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie unieważnienia zgłoszenia celnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. na rzecz A. B. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w [...] na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.), zwanej dalej o.p., i art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 858 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w [...] z dnia [...] o unieważnieniu zgłoszenia celnego nr [...] z dnia [...] w części dotyczącej poz. 1 SAD, tj. towaru w postaci plecionkarki - maszyny do wyrobu lin i kabli marki [...] model [...] typ [...].
W uzasadnieniu organ II instancji podniósł, że w dniu 25 lutego 2015 r. A. B. zgłosił do procedury przetwarzania pod kontrolą celną plecionkarkę, maszynę do wyrobu lin i kabli [...]. Zgłoszenie celne zostało zarejestrowane pod numerem [...].
Państwowa Inspekcja Pracy w Gdańsku w opinii z dnia 28 stycznia 2015 r. wskazała, że plecionkarka do wyrobu lin i kabli, model [...] nie spełnia zasadniczych lub innych wymagań. W uzasadnieniu opinii wskazano szereg braków i nieprawidłowości: brak sporządzonej w języku polskim instrukcji obsługi - instrukcji użytkowania, brak prawidłowej deklaracji zgodności wystawionej przez producenta, brak zamontowania na maszynie prawidłowej tabliczki znamionowej, skutecznych urządzeń ochronny (np. osłon) na ruchome i wirujące części, prawidłowej wtyczki zasilającej trójfazowej, brak zapewnienia żółtego tła przy grzybkowym przycisku zatrzymania awaryjnego, brak oznakowania w języku polskim lub w postaci czytelnych piktogramów elementów sterowniczych przycisków i pokręteł sterowniczych oraz napisów ostrzegawczych określających bezpieczne użytkowanie maszyny.